7 zásad zdravého životního stylu co zvládnete také !

Zdravý životní styl je téma, které se stalo v posledních letech hlavně marketingově velmi žádoucí. Ze všech stran je na nás vyvíjen tlak abychom zdravě jedli a sportovali. Neustále jsou nám předhazovány nové trendy v oblasti stravování jako jsou raw produkty, smoothies, veganství a další. To samé se děje u cvičení. Jednou je nejlepší aerobic, poté zumba, hot jóga a nebo kruhový trénink. Člověk aby se v tom vyznal. Jak se z toho nezbláznit a co dodržovat vždy a za každých podmínek?

Zde jsou moje zásady, které zvládnete také:

Zásada č. 1: Hlídám si moč.

Teď to zní možná dost bizardně, ale snažím se pít vždy dostatek vody. Na 15 kg vaší váhy byste měli vypít 0,5 – 0,7 litrů vody/bylinkových nebo ovocných čajů a nebo zředěných džusů. Plus samozřemě to co vypotíte během sportování a nebo v létě. Já mám většinou sklenici vody vždy po ruce a piju po malých douškách celý den. Dobrý ukazatel vašeho pitného režimu je právě barva vaší moci. Pokud je světle žlutá, téměř bílá, je to v pořádku. Pokud je moc žlutá, znamená to že buď málo pijete a nebo užíváte B-komplex :).

 

Zásada č. 2: (Už) nekouřím

Ano, kdysi jsem jako většina puberťáků kouřila a myslela jsem si, že to je strašně super. Dokonce mě to pak drželo i poté, co už jsem puberťák nebyla. Hmmm, co na to říci. Většina z nás si tím musí projít a pak se vědomě rozhodnout, jestli tento zlozvyk chceme mít ve svém životě a nebo nikoliv. Mně to naštěstí začalo strašně smrdět a tak i když jsem si občas říkala že bych si zakouřila, přešlo mě to při představě jak moc pak budu smrdět. Díky bohu za nový zákon, ve kterém zakazují kouřit v restauracích. A jestli jsem strikní nekuřák? Nejsem, ale dám si cigaretu asi tak často jako panák tvrdého alkoholu, tzn. téměř nikdy.

 

Zásada č. 3: Často se na sebe dívám

…hlavně při cvičení. Zní to asi hodně narcisticky, ale pomáhá mi to zlepšovat mojí postavu. Při cvičení vyniknou vaše svaly a sami sobě se tak více líbíte. Zkuste to. Někdy si doma zatancujte před zrcadlem a zjistíte, že to s vámi ještě není tak zlé. Během cvičení si také díky zrcadlu kontroluji zda mám rovná záda a správný postoj. Pokud totiž cvičíte a nehlídáte si techniku, může se snadno stát že si i ublížíte. To nechceme. Stoupněte si rovně, stáhněte břišní svaly, ramena tlačte do šířky a dolů a zhluboka dýchejte. Zajímejte se o to jak správně cvičit.

Zásada č. 4: Nezdravé jídlo = více pohybu

Je naprosto normální dát si něco nezdravého na co máte zrovna chuť. Mějte ale na paměti že to musíte vykompenzovat. Že pak druhý den zajdete do fitka a nebo si půjdete zaběhat. Naše tělo funguje jako má dáti – dal. Každý den se sčítají kalorie a odečítají. Výsledek se pak projeví na vaší postavě. Lhala bych kdybych vám neřekla, že nejím sladké. Jím, a dost. Ale díky mým svalům a průběžnému cvičení si to již mohu dovolit. A až se to změní, tak ho zkrátka omezím.

Zásada č. 5: Nechodím na kruháč

A tak to mám já, ale mnoho lidí kruháč miluje. To samé je se vším ostatním. Pokud víte že nesnášíte např. běh, tak se do něj nenuťte. Ale neznamená to že zůstanete sedět doma na zadku. Jděte místo toho zkusit jógu. Nebo fitko, nebo plavání, nebo trx tréning, nebo tanečky... cokoliv vás napadne. Věřte mi, že na každého platí něco jiného. Já jsem spíše individualista a moc mi nevyhovují takové ty hromadné hecovačky. Většinou pak padnu na zem a nikdo se mnou nic nezmůže. Naopak někdo to miluje a platí na něj pouze to. Zkoušejte, objevujte a rozhodujte se. Je tolik možností a uplně každá je lepší, než zůstat doma sedět na gauči.

Zásada č. 6: Nepiju chlorellu ani žádné práškové superfoods

Už ne. Zkusila jsem, nechutnalo mi to a nezaznamenala jsem na sobě žádný pozitivní efekt. Možná to může mít zázračné účinky, ale já jsem je na sobě neobjevila. A není to jen superfoods. Cokoliv z čeho se vám kroutí žaludek už když to vidíte nemá smysl jíst/pít. Proč? Protože jídlo je také psychická záležitost. Placebo efekt. A pokud jíte zdravé potraviny ale přitom vnitřně trpíte, tak to nemá smysl. Raději si dejte v malém množství něco nezdravého a naplno si to užijte! Vychutnejte. Mějte rozkoš z toho, že něco takového existuje. Přecejen jsme tady na tomhle světě jen jednou – i když to jsem dnes řešila s jedním mým kolegou z Venezuely v práci a shodli jsme se na tom, že tomu vlastně tak není :D. Ale to je zas na jindy. Navíc tak jako je mnoho druhů cvičení, tak je také mnoho druhů zdravých potravin, takže si každý může dosyta vybrat. Dostali jsme se do tak vyspělé fáze, že jídlo je nejen základní lidská potřeba, ale také požitek a tak si ho pořádně užívejme.

Zásada č. 7: Vyhledávám lidi, kteří mě rozesmějí

Od přírody jsem spíše takový ten depresivní, přemýšlivý typ. Melancholik hadr. A přitom nechci, takže jsem zjistila, že se musím obklopovat lidmi, kteří jsou zábavní a dokáží mě rozesmát i když jsem zrovna v super depce. Musím říci, že časem se to hodně zlepšilo. Že už sama se sebou umím lépe pracovat a troufám si tvrdit, že nikdo z mého okolí by o mě dnes neřekl že jsem melancholik. Já totiž už možná nejsem. Nechtěla jsem být. Snažím se koukat na svět pozitivníma očima a spíše si z toho udělat srandu než nad tím plakat a stěžovat si. Ale pobrečet si je občas také potřeba. Uleví se vám a je zas dobře. Očista musí být a to do sebe ani nemusíte ládovat nějakou Neeru s kajenským pepřem, nebo co to bylo za super trend. Řiďte se svým vlastním rozumem a tím vnitřním hlasem, který je sice slabší než rozum, ale zná vás lépe než kdokoliv jiný.
Těch zásad by mohlo být nekonečně mnoho. Jsem si jistá, že kdybych psala celou noc, nacházela bych stále něco dalšího. Chtěla jsem vám jen ukázat, že nemusíte dělat vše co se zrovna objevuje na internetu, v časopisech nebo TV. Ale to vy určitě víte. Zdravý životní styl je pro každého něco jiného a beztak je to jen jedna proměnná z mnoha, které určují jak dlouho budeme žít. Je to klubko mnoha nitek, které jsou nám neznámo smotané do sebe a jen časem se nám odhalují. Jej, to jsem si hezky popsala. Není nad to si udělat čas a rozepsat se. Doufám že se vám článek líbil a pokud chcete víc takových, napište mi třeba na Facebook. Mějte se krásně a neberte ten zdravý životní styl zas tak vážně :). S láskou Simi