MEDITACE – moje zkušenost

Možná jste si všimli, že poslední dobou přispívám méně na moje sociální sítě, tak bych ráda vysvětlila, co se v mém životě děje. Trošku jsem se rozhodla zpomalit a přestat být na sebe tak tvrdá a být spokojená TADY a TEĎ, s tím co mám a kde se právě nacházím. Jedna z mých nejhorších vlastností je netrpělivost, a tak se s tím snažím pracovat a objevovat, že vše se děje tak, jak má a je to součástí “vyššího plánu” :).
Tento týden jsem měla obrovské štěstí, protože jsem měla možnost zúčastnit se dvoudenního trainingu na téma MEDITACE. Konkrétně se jednalo o metodu “Search Inside Yourself” a absolutně mě to pohltilo a ukázalo nové směry a techniky, jak ze sebe dostávat stres, jak se lépe soustředit, jak být více efektivní v tom, co děláme a v neposlední řadě to nejdůležitější – jak být vyrovnaný a spokojený sám se sebou. O to větší váhu to pro mě mělo, když jsem toto školení mohla absolvovat v rámci mé práce a přišlo to v ten pravý čas, kdy jsem hledala odpovědi na některé mé životní otázky. Ať je má práce jakákoliv, to, že se o nás takto starají a dopřejí nám obrovský prostor na seberozvoj, je pro mě k nezaplacení a velmi si toho vážím. Jen mě to utvrzuje v tom být více vděčná za to, co v tuto chvíli mám a také mi přijde, že čím více je člověk uvnitř sám sebe vděčnější, tím lepší věci okolo se mu dějí.
O meditaci jsem toho samozřejmě již mnoho slyšela a četla, ale nikdy jsem to nebyla schopná pořádně uchopit a když jsem se o to párkrát snažila, hned jsem to vzdala, protože to bylo moc těžké a nepřinášelo to pro mě žádnou hodnotu. Na školení jsme dělali různé techniky a jednou z nic bylo vzít si papír a tužku, a na určitá témata začít psát naše myšlenky. Veškeré myšlenky, které se nám honily hlavou, ať už byly jakékoliv. Potom jsme si papír po sobě měli přečíst. Zjistila jsem, že jsem začala přemýšlet nad konkrétním tématem a po dvou minutách jsem přemýšlela totálně nad něčím jiným. Dost často jsem ve svých myšlenkách sklouzávala k negacím. Po tomto cvičení jsme absolvovali vedenou meditaci (cca 12 minut), kdy jsme se snažili soustředit pouze na svůj dech a veškeré myšlenky nechávat odcházet, bez hodnocení a sebekritiky. Po meditaci následovalo opětovné psaní našich myšlenek.
Po přečtení jsem z toho byla v naprostém šoku! V tom pozitivním slova smyslu…. Zjistila jsem, že po absolvované meditaci jsem celé dvě minuty dokázala psát o daném tématu (reps. přemýšlet) a kdykoliv jsem odběhla od tématu, ihned jsem si uvědomila, že se k němu musím vrátit. Obrovská KONCENTRACE! A druhý pro mě ohromující efekt byl ten, že jsem tam nenalezla ANI JEDNU NEGATIVNÍ MYŠLENKU, naprosto nic! Dokonce i když téma začínalo velmi negativně jako např. “Věci, které mě otravují v mém životě, jsou…”, tak jsem byla obrovsky překvapená, že tam nepadlo ani jedno negativní slovo, ale naopak jsem to převrátila v pozitivní myšlení.
Toto je jen zlomek toho, co jsem se o meditaci a těchto technikách dozvěděla a poprvé v životě jsem si to ověřila sama na sobě a viděla jsem reálně, jak pozitivní vliv na nás meditace má. 
Od té doby zkouším každý večer chvilku meditovat, jsem v naprostých začátcích, takže mi to samozřejmě vůbec nejde, myšlenky lítají sem a tam a je strašlivě těžké – nemyslet na nic – , ale jde o to to zkoušet a procvičovat. Pokud vás to zajímá, určitě si zkuste o meditaci něco vyhledat, přečíst nějaké knihy, na Youtube jsem našla i videa s řízenou meditací, kde vás člověk vede a říká vám, co přesně dělat (v angličtině), takže určitě to stojí za to vyzkoušet. A je mi jasné, že pro spoustu lidí je to ztráta času, ale ochuzují se opravdu o hodně. Navíc to zabere jen pár minut, a jak jsem sama na sobě poznala, má to obrovský přínos pro zlepšení kvality našich životů (je to i věděcky dokázané).
Držím vám palce, abyste se toho nebáli a zkusili to také, je to jen o tréninku a opakování (tak jako vše, v našem životě :). S láskou Simi