Jak čistit dětem zuby? Naše zkušenosti s Oral-B

Věděli jste, že zubní kaz trápí 50 % pětiletých a 65 % dvanáctiletých českých dětí? Pro mne jsou tato čísla hodně alarmující. Nedovedu si představit, že bych musela jít se svým synem Edwínkem k zubaři na vrtání kazu. Edwí u doktorů vůbec nespolupracuje a nevím, jak bychom ho donutili vydržet vrtání a následné nasazování plomby. V některých případech musí jít dítě pod celkovou narkózu, aby se mohl úkon provést. To si nepřeje asi žádný rodič. I z toho důvodu jsem Edwínkovi začala čistit zoubky ihned, jak se objevily.

Zde jsou tipy od odborníků, jak pečovat o zuby dětí do 2 let:

 • Novorozencům po krmení jemně očistěte vlhkou žínkou dásně, čímž zabráníte výskytu bakterií zubního plaku.
 • Ve věku 4 až 6 měsíců, kdy se objeví první zuby, začněte používat zubní kartáček s extra měkkými vlákny. Používejte jen velmi malé množství fluoridové zubní pasty s obsahem minimálně 1100 ppm fluoridu.
 • Čistěte kruhovými pohyby stejně, jako si když si sami čistíte svoje zuby. Dbejte na to, aby dítě pastu nepolykalo. Dítě patrně ještě nebude umět pastu vyplivnout. Takže po čištění nadbytečnou pastu otřete. 
 • I malým dětem se mohou začít kazit zuby. Je proto dobrý nápad navštívit dětského zubního lékaře co nejdříve – podle zásady „první návštěva do prvních narozenin.“

Edwínek vždy intenzivně prožíval růst zoubků i následné čištění. Většinou se to neobešlo bez breku a útěku před kartáčkem. I přes jeho nevoli jsem ho “zalehla” a zoubky jsem mu vyčistila. Měla jsem pocit, jako kdybych ho mučila, ale bylo to pro jeho dobro.

Jak by se mělo pečovat o zuby dětí ve věku 3-6 let?

 • Používejte množství zubní pasty o velikosti hrášku.
 • Vybírejte kartáček s dítětem, najděte spolu motiv, který se mu bude líbit. Tím jej motivujete k čištění. Od tří let je bezpečné čistit dětské zuby elektrickým zubním kartáčkem, pokud dítěti čistí zuby rodiče.
 • Zuby čistěte jemně alespoň dvě minuty dětským kartáčkem s měkkými vlákny. Můžete děti nechat, aby vám pomáhaly, ale až do 7 let jejich věku byste jim stále měli čistit zuby vy.
 • Pokud používáte elektrický zubní kartáček, stačí ho držet na místě a veškerou práci nechat na něm. Toto je třeba dělat u každého zubu vždy několik sekund a stejným způsobem čistit všechny vnější i vnitřní plochy zubů. Zubní kartáček je nutné naklánět tak, aby dosáhl i na vnitřní plochy menších předních zubů.

Edwí dostal dětský elektrický kartáček Oral-B těsně před 3. rokem. Kartáčky jsou v hezkých dětských motivech – pro holčičku s designem Ledového království a chlapečky (nebo spíše jejich tatínky 🙂 ) naopak potěší motiv Hvězdných válek.

Čištění byla najednou velká zábava! Zoubky si čistíme spolu, je potřeba, aby rodič malým dětem pomáhal s čištěním, a hlavně správně zoubky dítěti dočistil. A pozorujeme opravdu velké zlepšení. Navíc dětem u čistění můžete pustit bezplatnou aplikaci Disney Magic Timer. Pokud si děti čistí zuby alespoň 2 minuty, jak doporučuji zubní lékaři, získávají virtuální samolepky svých oblíbených Disney postaviček. Na aplikace je vysazený můj muž Lukáš. Baví ho cokoliv, co si může měřit, analyzovat a zkoumat v aplikacích. Nedávno mi říkal, že by chtěl nový elektrický kartáček iO (jeho starší elektrický kartáček už začal zlobit). Tak jsem mu slíbila, že mu ho koupím k narozeninám. Věřte nebo ne, asi po měsíci mě oslovili z Oral-B a navázali jsme spolupráci, díky které vám novou technologii iO můžu představit blíže.

V roce 2020 uvedl Oral-B novou revoluční řadu elektrických kartáčků s magnetickou iO techonologií.

 • Nová iO technologie kombinuje vlákna s mikrovibracemi a kulatou kartáčkovou hlavu inspirovanou zubními lékaři, aby byl v ústech svěží pocit čistoty a dásně 100% zdravější už za jeden týden.
 • Interaktivní displej zobrazuje důležité informace – včetně nastavitelných režimů čištění, pozdravů a smajlíků za dobře odvedenou práci.
 • Inteligentní senzor tlaku signalizuje červenou, bílou a zelenou barvou zda při čištění vyvíjíte nadměrný tlak, nedostatečný tlak a správný tlak.

Lukáš je z kartáčku nadšený. Já zase oceňuji, že ve srovnání s jeho předchozím elektrickým sonickým kartáčkem je kartáček iO úžasně tichý. Lukáš si čistí zuby často až okolo půlnoci, proto je dobře, že už tím nebudí celý barák. Dokonce mě na něj tak nalákal, že si koupím náhradní kartáčkovou hlavu a vyzkouším ho také. Kartáček Oral-B iO dokonce získal ocenění značky kvality v uznávaném dTestu.

Lukáš: “Mám velmi rád pocit vyčištěných zubů, když si přejedu jazykem po zubech a cítím, jak jsou lesklé a čisté. S normálním kartáčkem se mi ten pocit za několik hodin vytratil a hlavně po jídle. Ale od doby kdy používám iO, mám zuby i po jídle bez plaku. Aplikace je pecka, já si vždycky v hlavě počítal sekundy, dvacet sekund na levou vrchní stranu, 20 na střední apod. až jsem dojel na 2 minuty. Díky aplikaci nyní vidím, kde právě čistím a pokud mám část chrupu umytou, tak mi aplikace ukáže, že mohu pokračovat na další stranu. Super je taky nastavení různých režimů. Já nyní používám Gum Care na posílení dásní, ale k dispozici jsou i jemný a extra jemný, bělící a pro opravdový drsňáky intenzivní. Jak psala Simča, je zde i senzor tlaku, se kterým se ještě učím pracovat, chce to vychytat ten správný tlak. Aplikace pak zobrazí, jestli jsem třeba netlačil až příliš. Po domytí dostanu dokonce odznáček a potěší i integrace s Apple Health. Mytí zubů se tak změnilo z nutnosti na docela zábavnou činnost.”

Pokud chceme jako rodiče vést děti ke správnému čištění zoubků, je potřeba, abychom šli sami příkladem. Elektrický kartáček a zábavná aplikace je super způsob, jak děti motivovat k čištění zoubků. Vytvoří jim užitečný návyk, z jehož benefitů budou čerpat v dospělosti.