Nepříjemnosti v těhotenství – tvrdnutí břicha a bolesti v podbřišku

Těhotenství je krásná životní zkušenost, ale dokáže nás také pěkně potrápit. V poslední době se mi poměrně často objevuje tvrdnutí břicha a bolesti v podbřišku.  Tvrdnutí břicha v těhotenství bývá zapříčiněno běžnou děložní činností, takže to není hned důvod k panice. Děloha, což je dutý orgán složený z hladké svaloviny uzavřený čípkem, se totiž krátce po otěhotnění začíná výrazně měnit – roste, a tím způsobuje zvýšení prokrvení malé pánve a napínání závěsného aparátu, hlavně oblých vazů.

Tvrdnutí břicha bych vám popsala asi následovně – máte pocit jako kdyby se vaše břicho proměnilo v kámen.

Těhotenské břicho je v normálním stavu sice velké a vyvalené, ale není tvrdé. Jakmile ale ztvrdne, nedá se s tím nic moc dělat. Vždy se ho snažím prodýchávat, ale moc to nepomáhá. Jediné co prý pomáhá na tento nepříjemný jev je přísun magnésia, teplá (né horká) koupel a samozřejmě dostatek odpočinku. Bříško se nemá hladit ani masírovat, mohlo by se to ještě zhoršit.

Mně se tvrdnutí  objevilo poprvé zhruba před měsícem když jsem měla větší námahu a teď znovu a trvalo to zhruba 2 dny. Důležité ale je, aby se neopakovalo příliš často a aby to nebylo spojené s kontrakcemi. Jakmile se objeví i kontrakce, může se jednat o poslíčky a nebo přímo o předčasný porod. Určitě je nutné v tomto případě ihned vyhledat lékařskou pomoc a průběžně svého gynekologa informovat o těchto nepříjemnostech.

S nástupem 7. měsíce se mi také vrátila únava, nálady a ranní nevolnosti, které jsem měla na začátku těhotenství. Naštěstí to trvalo pouze první týden a nyní už je to dobré, ale otázkou je jak dlouho to vydrží.

Né nadarmo se tvrdí, že 3. trimest je ten nejtěžší.

Hlavně to vše strašně rychle utíká. Ani jsem se nestačila vzpamatovat a za chvíli jsem v 8. měsíci. A to vám ještě dlužím video za 6. měsíc, ale nebojte, už ho mám natočené a brzy bude na mém Youtube. V 6. měsíci to bylo poměrně zajímavé, neustále jsem chodila po doktorech, byla jsem na vyšetření těhotenské cukrovky a EKG, ale více podrobností se dozvíte právě ve videu.

Na jednu stranu jsem ze všeho tak nadšená, na druhou stranu mě to vše strašně děsí. Porod a co pak kojení. To je prý teprve náročné. Ale musíme k tomu přistupovat pozitivně a s nadějí, že všechno zvládneme. Zvládlo to mnoho lidí před námi tak my to to zvládneme také. Mnoho maminek tvrdí že díky pozitivnímu přístupu měly bezproblémový porod, tak já tomu budu věřit a naladím se také na tuto pozitivní vlnu. A co vy, jdete do toho se mnou? 🙂 P.S.: Pokud vás zrovna nečeká porod a přesto jste dočetli až sem, pozitivní myšlení se určitě bude hodit i vám. S láskou Simi