Tukové bulky na hlavě aneb lipomy nebo atheromy

Laicky řečené “tukové bulky” se mi tvoří na hlavě už dlouho. Myslím, že první jsem si nahmatala před cca 10 lety a samozřejmě mě to vyděsilo. Je to malá měkká bulka o velikosti hrášku. Na kožní mě uklidnili, že se nejedná o nic nebezpečného a že lze bulku chirurgicky vyříznout. Od té doby chodím pravidelně jednou za cca 3 roky (podle toho, jak často se bulky zas objeví). Většinou se nová bulka objeví na jiném místě, než byla původní, ale už se mi stalo, že se objevila opět na stejném místě.

Odborně řečeno se jedná o lipomy nebo atheromy.

Lipomy jsou tukové nádorky, atheromy jsou cystičky – opouzdřené útvary, které jsou naplněny tukem, který může čas od času zhnisat. Léčba jak lipomů, tak i atheromů je výhradně chirurgická. Jejich odstranění se provádí ambulantně na chirurgii. K prevenci je obtížné se vyjádřit, tyto útvarky se tvoří i u lidí, kteří mají normální hladinu tuků v krvi. Ani lipomy, ani atheromy nejsou virového původu. (zdroj: cpzp.cz)

Popíšu zde své zkušenosti, jak chodím bulku odstranit. Objednám se na chirurgii, aby pan doktor bulku viděl a potvrdil, že je vhodné chirurgické odstranění. (Pokud jdete poprvé, doporučuji se objednat nejdříve ke kožní, která vás pak doporučí na chirurgii). S panem doktorem na chirurgii se pak domluvíte na termínu zákroku. Před zákrokem není potřeba nic speciálního. Doporučuji si ale umýt vlasy, protože pak se minimálně 1 týden nesmí namočit (pokud máte bulku na hlavě). Zákrok netrvá dlouho, odstranění 2 bulek zabere asi jen 15-20 minut. Přijdete na sál, svléknete se do spodního prádla, dostanete košili a jdete si lehnout. Mám zkušenost, že se vlasy neholí ani nijak nestříhají. Píchnou vám injekci na lokální anestezii. Každá bulka znamená jedno píchnutí injekce. Následně pan doktor bulku vyřízne a zašije. Je to nepříjemné, ale nebolí to. Doporučuji to hluboce prodýchávat, dech zmírňuje napětí. Po zákroku jedete hned domů.

Alespoň týden se nesmí mýt vlasy, aby se stehy nenamočily.

Po 2 týdnech jdete na vyndání stehů. To je otázka asi 2 bolestivých minut. Stehy jsou zamotané ve vlasech a může to tahat a vyndání není moc příjemné, ale dá se to samozřejmě vydržet. A máte hotovo! Pokud máte štěstí, už to nebudete muset řešit. Pokud ne, půjdete na odstranění znovu třeba za další 3 roky. Důležité je, že to není nic nebezpečného a to si musíte říkat celou dobu!

Za chirurgický zákrok jsem nic neplatila.

Zde asi záleží klinika od kliniky a také na vaší pojišťovně. Já jsem u OZP, ale věřím, že to takto budou mít i ostatní pojišťovny. Zeptejte se na to Vašeho chirurga.

Pokud by Vás zajímalo ještě cokoliv dalšího ohledně mých zkušeností, klidně mi napište na Instagram @similifecz.

S láskou, Simi