Jak zvýšit tvorbu mateřského mléka

Každé miminko je jiné, a tak vás překvapí vždy něco nového. Mě teď překvapilo kojení. U syna Edwínka jsem zvýšení laktace nemusela nikdy řešit, mléka jsem měla dost. Dokonce jsem pak už nepila ani kojící čaj. Teď s Vivi je to jiné. Ráno mám mléka dostatek – teče samo, ale během dne je Vivi neustále na prsu a večer už je mléka méně. Vivi musí více tahat a to už jí večer asi unavuje. Začne se vztekat a nechce se přisát. Proto bych ráda podpořila tvorbu mléka, aby jí mléko teklo rychleji. Zeptala jsem se vás na Instagramu na rady a přišlo jich opravdu hodně, tak jsem se je rozhodla sepsat.

Asi nejvíce jste doporučovaly tabletky Benedikt lékařský a pískavici řecké seno. U toho jsou ale kontraindikace a nejsou prý vhodné pro všechny. Dále se častokrát objevoval Lactil, Motherlove, Gravimilk od Sunaru a Moremilk.

Hodně z vás doporučovala i homeopatika Ricinus Communis, ale na to jsou sporné názory – tak jako se všemi homeopatiky. Někdo si to nemůže vynachválit a někdo tvrdí, že můžou uškodit. Doporučuji si o tom vyhledat více relevantních informací a na základě toho se rozhodnout.

Je také potřeba pít dostatek tekutin – jako užitečná pomůcka mi přijde vypít po každém kojení sklenici vody. Díky tomu člověk zajistí, že má dostatek pitného režimu. Z tekutin jste také doporučovaly Caro (po tom prý teče mléko proudem), Meltu, nebo dokonce černé pivo/Radler. Některé z vás doporučovaly i Vineu.

Z jídla doporučujete nejvíce vývary, mandle, tvaroh a celkově mléčné výrobky.

A pak je samozřejmě důležité mazlení s miminkem, kontakt tělo na tělo a často přikládat.

Já sama zkusím nejdříve to Caro a zvýšit příjem tekutin (pila jsem teď málo!). Pokud nepomůže, začnu brát benedikt lékařský a pískavici, možná ten Lactil.

Doufám, že vám tipy pomohly a že se vám mléko potom rozjede. Klidně dejte vědět do komentářů, co pomohlo vám!