Jak jsem přestala kojit – odstav v 17ti měsících

Jak jsem přestala kojit – odstav v 17ti měsících

Je to více než dva dny, co jsem Edwínka nekojila a začínám psát tento článek. Pokud jsem ho vydala a vy ho teď čtete, znamená to, že máme za sebou úspěšný odstav. Konec kojení. Po 17 měsících… páni..

Když se vám narodí miminko, každý vám klade na srdce, abyste kojily. Všude se dočtete, jak je kojení pro dítě důležité a já tomu věřím. Jsem vděčná mému tělu, že jsem mohla tak dlouho kojit a dát svému dítěti to nejlepší ze sebe. Už nikdo vám ale neřekne, jak je pak těžké s kojením přestat. Čím déle kojíte, tím je to těžší. Jak pro mámu, tak i pro dítě. Děti se stávají takoví malí závisláci (myšleno v tom nejlepším) a zkrátka to prso nutně vyžadují. K utišení, uspání, nebo jen tak, protože můžou. Obzvláště náročné je to hlavně v noci, kdy už byste se rády po těch dlouhých měsících vyspaly, ale nemůžete. Touha po prsu budí vaše dítě i vás, častokrát zbytečně.

Chci s vámi sdílet naší cestu, protože věřím, že to může pomoci hodně maminkám. Rozhodně tady nikoho nenabádám, aby co nejdříve své dítě odstavil. Myslím si, že každá maminka k tomu musí dospět časem a je jen na ní a na jejím dítěti, jak dlouho budou kojit. Někdy se odstaví dítě samo, ale pokud máte prsomilce a budete mít stále mléčko, vězte, že to tak brzy nebude 🙂

Naše kojení nebylo od začátku jednoduché, již v prvních měsících se Edwí strašně odtahoval a plakal při kojení (bolelo ho bříško). Byly dny, kdy jsem myslela, že přestanu kojit, ale vždy jsme to přečkali. Bojovali jsme (někdy doslova), aby se nakojil a vždy se to povedlo. Byla jsem ráda, že jsme vydrželi a časem bylo kojení téměř bez problémů. Zhruba po 8mi měsících jsem přestala kojit z jednoho prsa. Stalo se to postupně, kdy Edwí se od levého prsa vždy po chvilce odtrhl a nechtěl se nakojit. Když jsem ho přiložila k pravému, krásně se nakojil. Časem jsem ho začala přikládat jen k pravému prsu a v levém se přestalo tvořit mléko. Do té doby jsem ani netušila, že to je možné. Nechápala jsem, že tak může fungovat ženské tělo, ale očividně s tím žádný velký problém nebyl. Až na tu rozdílnou velikost prsou, takže mi neseděla žádná podprsenka :D.

I přes toto jsme ale kojili dál. S růstem zubů to samozřejmě bylo někdy hoooodně nepříjemné a kolikrát to Edwí tak secvaknul, že mi vyhrkly slzy. Ptala jsem se sama sebe, zda tohle musím snášet, ale mlčky jsem to přetrpěla a jelo se dál. Postupně jsme ubírali na denním kojení a kojilo se převážně jen při uspávání a v noci. V noci se Edwí budil 1x za 3 hodiny, někdy to ale bylo i 1x za 1,5 hodiny, což jsem už nezvládala. Všechno se to ale musí vydržet. Krize přišla před pár měsíci a teď mám úplně výpadek, proč vlastně přišla – vidíte, to je přesně ten důvod, proč tenhle článek píšu tak brzy, jelikož já všechny ty věci po čase zapomínám a všechno mi to splývá dohromady. Vím jen, že jsem měla krizi, a chtěla jsem ukončit kojení. Myslím, že to kojení bylo hodně bolestivé, byla jsem nevyspalá a zkrátka to na mě celé padlo. Edwí ale prso vyžadoval a když jsem mu ho nedala, bylo zle. V noci nešel utišit ničím jiným, než prsem, takže to vždy skončilo u kojení. Teď zpětně vím, že já sama jsem o ukončení kojení nebyla na 100% přesvědčená a Edwí to cítil a o to více prso vyžadoval. Náš pokus nevyšel a já jsem se vnitřně smířila s tím, že budeme kojit dále. Že tomu nechám volný průběh a až to přijde, tak to přijde. Intenzita kojení nebyla naštěstí tak častá, takže se to dalo zvládnout. Postupně jsme se dostali na 2 – 3 kojení za 24 hodin. Jedno kojení bylo okolo 20 hod, kdy jsem Edwího uspala. Další bylo okolo půlnoci, kdy se pravidelně vzbudil, vzlykal a chtěl prso. A pak občas bylo jedno kojení ještě přes den po obědě, kdy jsem se ho snažila uspat doma (někdy úspěšně, někdy ne). Takto to trvalo snad několik měsíců a byla jsem ráda, že to už nebylo tak často. Během noci se sice několikrát probudil, ale vždy jsem mu dala dudlíček nebo ho objala a spalo se dál. Ráno už jsme nekojili, dostal rovnou snídani.

Ještě jsem zapomněla napsat, že při pokusu o ukončení kojení jsem Edwínkovi zkoušela dávat umělé mléko. Různé druhy, z různých flašek, ale nikdy ho nepřijal. Vždy se jen napil a zašklebil se. Chtěla jsem, abychom kojení vyměnili za UM, ale to Edwí nepřijal. Také jsem se mu snažila místo kojení dát v noci napít vody, ale to mu nestačilo. Chtěl zkrátka prso. Uplynulo ale několik měsíců a znovu jsem zkusila vodu. Najednou to šlo. Napil se vody, lehl a spalo se dál. Vodu mám připravenou u postele doteď a pokud vidím, že se v noci vyloženě vzbudí a sedne si, dávám mu napít vody a většinou se mi ho povede zas uspat. Upřímně jsem ráda, že nemusím v noci jít dělat UM, to mi totiž přijde ještě náročnější než kojení. V tuto chvíli tedy u nás funguje dudlík a voda. Pokud by Edwí dostal záchvat breku a nešlo ho utěšit, samozřejmě mu dám prso. Dokonce jsme takovou noc měli 10. den po očkování MMR a i když jsem mu prso nabídla, po chvíli se hned odtáhl a nechtěl. Najednou jsem měla pocit, že jsme s Edwím na stejné vlně. Že oba dva cítíme, že již kojit nepotřebuje. Byla jsem vděčná. Já jsem v tomhle hrozná citlivka a pokud bych viděla, že se sápe po prsu a nutně ho vyžaduje, asi bych neměla sílu ho odstavit.

Poslední týden jsme zkoušeli během dne uspávání doma. Edwí přes den usínal většinou jen v kočárku a doma to byla spíše výjimka a když, tak jedině po kojení. Šla jsem ho tedy nakojit, ale neusnul. Pak jsme se mazlili, zpívala jsem mu a nakonec mi usnul v náručí. Přiznám se upřímně, že ne vždy je to bez řevu. Občas se Edwí potřebuje chvilku vyřvat, ale pak skončí v mém náručí a spokojeně usne. Přijde mi, jako kdyby ze sebe potřeboval vykřičet všechny dojmy a vlasně se i unavit. To vyřvání trvá jen chvilku a není to pravidlem, ale občas se to stane. Ten den jsem ho večer při uspávání opět kojila, ale zase neusnul. Usnul úplně stejně jako přes den – hlazením, mazlením a v mém objetí. Edwí je neskutečně kontaktní dítě, takže usíná zásadně jen v mém objetí, nejlépe přilepený tělo na tělo 😀 Také miluje, když si funíme do obličeje, nechápu proč 😀 Tohle má každé dítě úplně jinak – některé chtějí usínat samy, ale Edwí by sám nikdy neusnul.

Kojení pro mě vždy fungovalo jako skvělý uspávací prostředek, záruka, že Edwí usne. Najednou jsem zjistila, že už to neplatí. Edwí se nakojil, ale neusnul. Díky tomu jsem se rozhodla, že už kojit nepotřebujeme. Ani já, ani Edwí. Dnes jsou to 2 dny bez kojení, prso jsem přes den musela odstříkávat v teplé sprše (ano, mléko mám pořád), ale Edwí vypadá spokojeně, nic mu nechybí. Sama jsem zvědavá, jestli je toto již konec kojení. Stále jsem připravená, že pokud by to nešlo jinak a Edwí prso potřeboval (nešel by jinak utišit), prso mu dám. Necítím, že jsem definitivně rozhodnutá, ale jsem vnitřně smířená s tím, co přijde a to je podle mě nejdůležitější. Nechávám tomu volný průběh a uvidíme… Na jednu stranu by mi spadl kámen ze srdce, na druhou stranu by tam zbylo malé prázdné místo. Přecejen je to dlouhých 17 měsíců kojení. Intimita, mateřská láska, fyzický kontakt, který nepochopí nikdo jiný než máma. I teď mě to dojímá a opět musím zopakovat, že jsem moc vděčná, že mi to bylo dopřáno a přála bych to zažít každé mamince.

Na závěr bych chtěla zmínit, že každé dítě je jiné a co fungovalo nám, samozřejmě nemusí fungovat i vám. I tak si ale myslím, že některé mé tipy můžete vyzkoušet (nabízet vodu, dudlíček, mazlit atd.) a uvidíte, jestli zaberou. Držím palce a přeji, ať jste vy i vaše dítě spokojeni.

P.S.: Dole pod článkem můžete napsat váš komentář, jak jste odstav prožily vy, nebo zda ještě kojíte a jak to celé vnímáte.

S láskou, Simi

 

16 responses to “Jak jsem přestala kojit – odstav v 17ti měsících”

 1. Ahojky kojila jsem do 20mesicu a od 1,5 roka malej zacal odmitat 😏 cucnul trikrat a odtahnul se odstrkoval mi rukou..pak rev a rikal ne ne. Odstavil se sam 🤷‍♀️ chtela jsem postupne odstavovat aby na me nebyl tolik silene zavisly..(a prislo ro samo z jeho strany) proto jsem mu zacala davat 2x denne od roka um ve flasce.. dostaval k veceri kasi s um od 8m tak mu to chutnalo a ke snidani um abych nemusela kojit. Pak jen po obede sem kojila na uspani a k veceri taky na uspani jeste po ty kasi. Takhle mu to vyhovovalo.
  Vyhoda je ta ze malej od narozeni mohl mit flasku, dudlik a kojil se bez problemu. Takze mu to vubec nevadilo! Melo to i + mohla jsem jit s manzelem treba na veceri a malej dostal um misto meho a byl spokojeny. Takze za me asi tak.

 2. Článek je krásný… Nejsi náhodou těhotná? Vypadá to tak, že najednou mu to mlíko přestalo chutnat.

 3. Kojím 20 měsíc, teď už většinou jen 5 krát denně ale, malý od mala často když se vzbudí potřebuje mléko jak po odpoledním spánku tak po velkém takže jít bez malička k snídani je neslučitelné, pije na uspani v 8 pak často spí do 2 či do 4 ale k ránu pije 2 krát či 3 krát a pak na odpolední spánek a pak zas až večer.,, u nás se také rozjelo kojení hodně v 18 měsíci kdy malý po mmr měl 10 dnů průjem a nic jiného než mlíčko nepozrel takže se z něj zase více stal závislák naštěstí už jsme to hezky odbourali, kojit zatím neplánuji prestat ale pomalu to omezit jen na uspani

 4. Tak i my jsme právě v procesu odstavování. Malému je 17,5, měsíce a v mnoha ohledech je jako váš Edwin…závisláček na prsu. Prso bylo lékem na vše. V 16 měsících ze dne na den nastal zlom a najednou nám zustalo jen 1 kojení okolo 5. ráno. Jenže si ze mně začal dělat dudlík a kojení mi začalo být opravdu fyzicky velmi nepříjemné…až se mi kroutily palce u nohou, jak mi to jeho dudlání mé bradavky vadilo. Tak jsem řekla dost, vysvětlila mu, že mi to vadí a že mu už mlíčko dávat nebudu, ale jestli potřebuje mlíko, zak spolu zajdeme do drogerie a koupíme. Vybral si lahvičku, já vybrala mlíko a hned další ráno jsme to jedno kojení nahradili sunarem. Dnes je to přesně týden a Mikuláš je úplně v pohodě. A na mlíčko z lahvičky se vždy těší. Jen mým prsům to ještě nedošlo 🤦‍♀️

 5. Ahoj Simi.
  Tak to jste moc šikovní. A tiše vám závidím jak hezky jste to zvládli.
  No já jsem zvědavá jak a kdy to bude u nás. Protože malá má 16 měsíců a jídlo mi nechce moc jíst. Sní strašně málo i když ji chutná a pak chce prso. Když jí ho nedám, tak následuje hodinový řev, vzlykání… Takže tak😅
  Přeji hezký den a ať vám to jde podle tvých představ 😊

 6. Tak na moji Dcerku by tohle tedy nezabralo 😁 Ta dudlíka neměla vůbec max první tři 3 dny v porodnici pak už ne, vodu nepije. UM z toho se jí zvedá žaludek.
  A ač mě to bolí když kojím, protože mně ještě naschvál kouše 😀 To jako vyloženě naschvál vždy udělám auu a ona se mi směje :/:D tak mi to nějak nevadí moje sestra kojila na 3 let 😀 a musela přestat protože měla další mimi tohi kojila též do 3 let takže 6 let v kuse, já to to v plánu nemám myslím, že dcera už se sama připravuje že s kojením sekne 😊 15.8. Nám bude 15 měsíců ale už tolik nekoji, spíš více jí 😊

 7. Dceři je také 17 měsíců a stále kojím v noci, paradoxně. Na uspání kojit nepotřebuje, přes den se jen mazlíme, ráno hned snídá a prso nenabízím. Ale v noci nic jiného nechce, dudlík zahodí, láhev s vodou také, řve a propíná se dokud nedostane prso. A s ohledem na manžela a sousedy vždy dám, naivně jsem v jejím věku čekala, že spát bude celou noc. No jít proti ní nemá cenu, uvidíme jak se to změní pokud se nám podaří další miminko. Třeba se mléko ztratí, třeba ji nebude chutnat, a nebo to bude tak moc citlivé a nepříjemné, že budu muset, ač nerada, nechat přes noc jen s tatínkem a spát jinde. Ono i s těmi 16 zuby je to kolikrát dost bolestivé. Díky za článek 🙂

 8. Ahoj Simi, držím palce, ať vám vše vyjde, jak potřebujete. Pokud by bylo kojení zpět ve hře a potřebovala jsi jakoukoliv pomoc (nemyslím jen “technicky”, ale třeba i podporu, jak právě zvládat náročnější období, kdy má žena pocit, že nedělá nic, než kojí), tak případně napiš, jsem laktační poradkyně.
  Užívejte léto!
  Terka

 9. Ahojky, já stále kojím (syn 16m), ale nemyslím si, že budeme mít problém s odstavením, zas tolik to nevyžaduje. Ale chtěla jsem se zeptat, jak nahrazuješ tedy mateřské mléko? Kolikrát denně má Edwi mléčné výrobky?

 10. Vůbec neni pravda, že čim déle se kojí, tím hůře se odstavuje. Naopak přijde přirozený samoodstav způsobem, že si toho ani nevšimnete. Jednoduše najednou zjistíte, že nekojíte. A o tom to je. O přirozenosti, ne o předčasném odstavení.

 11. Kojila jsem dceru do dvou let a tri mesicu…Byla o mesic driv narozena a mleko ode me bylo to jedine co pozrela i v dobe prikrmu stoprocentne.Snad pul roju jsme ji ucili na UM,ale nechtela.Tak jsme kojily.Kdyz ji bylo dva a crvrt tak sme ji s muzem vysvetlili,ze by mohla mit sourozence ale musela by mu nechat mlicko.Tady musim napsat,ze od mala byla hrozne chapava,takze s pochopenim teto veci nejak nemela problem.”Miko mimikovi bisku.” a bylo po kojeni:D.Na jednu stranu jsem byla rada,ale taky jsem to orvala… No a za ctvrt roku jsem otehotnela…A do dneska braskovi dcera rika,ze mu nechala mlicko:)

 12. Kojila jsem dceru do dvou let a tri mesicu…Byla o mesic driv narozena a mleko ode me bylo to jedine co pozrela i v dobe prikrmu stoprocentne.Snad pul roju jsme ji ucili na UM,ale nechtela.Tak jsme kojily.Kdyz ji bylo dva a crvrt tak sme ji s muzem vysvetlili,ze by mohla mit sourozence ale musela by mu nechat mlicko.Tady musim napsat,ze od mala byla hrozne chapava,takze s pochopenim teto veci nejak nemela problem.”Miko mimikovi bisku.” a bylo po kojeni:D.Na jednu stranu jsem byla rada,ale taky jsem to orvala… No a za ctvrt roku jsem otehotnela…A do dneska braskovi dcera rika,ze mu nechala mlicko:)

 13. Ahoj Simi, mam syna, ktery ma temer 16 mesicu. Kdyz jsem byla tehotna, tak jsem si rikala, jak proste v roce s kojenim seknu a az po narozeni syna mi doslo, ze to byla sice hezka predstava, ale asi to nebude tak lehke, jak jsem si myslela. Stale ho kojim, nekdy vic nekdy min. Jsou dny, kdy bych rada prestala, ale pak jsou zase dny, kdy si rikam, ze neni duvod. Rada bych kojila max do dvou let, to je takovy muj strop. Pokud se to povede driv, tak se zlobit nebudu, davam tomu volny prubeh. Kazdopadne v noci stale neni pripraveny o prso prijit. Dudlik mel cca 3 mesice, jen co zjistil, ze si ho muze vyndat z pusy, tak uz ho nechtěl. Jsem za to rada, aspon o starost min 🙂 Kojeni je krasna vec a je na kazde mamce, jak dlouho kojit chce.

 14. Ahoj, já jsem malou nekojila vůbec kvůli medikaci. Ještě teď na 11 měsících v noci pije 2krát UM, za sebe mohu říct, že mě to nevadí, je to fakt rychlovka a hned zase všichni spíme 😊 ale usínání máme taky divočejší, musím ji unosit, občas se musí chviličku ubrečet a unavit, ale sama neusne, i kdybych vedle ni lezela az dorana, jedine chuze🤦‍♀️jinak já byla jenom kojená do 3,5 let, plus klasické jídlo, bez UM. No…teď mlíko a mléčné výrobky úplně nenávidím a vyhýbám se…jestli to má nejakou spojitost, to nikdo, ani doktor, nezjistí 😃

 15. Ahoj Simi,u nás to taky vypadalo,že budu kojit malého do 15-ti 😀,nechtěl pít z lahvičky 🙂 a potom z ničeho nic v 8-mém měsíci,prso už nechtěl a bez problému začal pít z lahvičky,no a pak jsem zjistila,že jsem zase těhotná,takže už mu nechutnalo.Sice jsem chtěla kojit do 1 roku,ale jak píšeš,čím déle se kojí,tím se hůř odstavuje 😊.Teď už kojím druhého prcka,tak uvidíme jak dlouho u toho vydrží 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Website Built with WordPress.com.