Cestování s dětmi. Jak zabavit dítě na cestách? Tipy na hračky

Cestování s dětmi. Jak zabavit dítě na cestách? Tipy na hračky

Cestování s dětmi může být hodně náročné, proto je dobré se na to dostatečně připravit a nenechat nic náhodě.  Určitě vezměte v úvahu věk dítěte, jeho povahu, aktuální rozpoložení, spánkový režim a pod. My doposud cestovali s Edwínkem jen autem, ale brzy se chystáme letět, tak jsem na to zvědavá. Ráda vám pak tento článek aktualizuji, jak jsme zvládli náš první let. Co se týče auta, naše první cesta z Prahy do Bohumíma byla katastrofa. Edwínek to na dálnici bohužel prořval a nedal se ničím uklidnit. Na další cestu jsem se již připravila a proběhlo to bez jediného pláče tam i zpět. Co vše jsem připravila na cestu?

Hračky

Vycházela jsem z toho, že Edwínka v té době bavily krabičky – otevírání a zavírání. Proto jsem mu jich několik vzala a vždy jsem tam do nich dala něco zajímavého, případně udělala hlavolamy – prostrčila jsem tam brčka, zavázala tkaničku atd. Zkrátka něco, nad čím musel chvíli přemýšlet a zabavilo ho to. Těchto krabiček jsem vzala více a po chvíli mu vždy dala novou a tu starou zase schovala. Hodně ho také baví náš hrací pultík do auta Taf toys ve tvaru Tučňáka. Pultík má na sobě aktivity, hraje a svítí. Navíc je k němu dálkové ovládání, které Edwínka baví úplně nejvíc. Může si tím přepínat písničky a u toho vydrží opravdu dlouho. Tento pultík je vhodný, pokud máte autosedačku proti směru jízdy. Pokud máte po směru, přijde mi super i tento s volantem.

12285TAFScreenshot 2019-07-12 at 21.45.56

Jídlo

Jakmile přestanou fungovat hračky, přichází na řadu jídlo. Určitě si s sebou vezměte hodně křupek, kapsiček a dětských tyčinek. Křupky u nás většinou zachrání situaci, jednou jsem je na něj i “střílela” pusou, abych ho rozesmála. Člověk zkrátka udělá cokoliv, aby se vyhnul breku. Na větší jídlo děláme většinou zastávky, aby se Edwí mohl v klidu najíst a nejedl za jízdy.

Screenshot 2019-07-13 at 10.54.24.png

Spánek

Nejlepší cestování je samozřejmě tehdy, když vaše dítě většinu cesty prospí. Pokuste se cestu naplánovat na dobu, kdy vaše dítě pravidelně spí. Hodně maminek mi radilo i cestování autem v noci, že to děti celou dobu prospí a cesta proběhne v poklidu. Přes noc jsme to ještě nezkoušeli, ale určitě to je také řešení. Nám to vždy vyšlo alespoň na poobědový spánek, i když trval jen 1 hodinu. Další 3 hodiny jsem Edwínka musela bavit já, hračky a jídlo. U konce už většinou nefungovalo nic z toho, proto poslední záchrana byl iPad. Edwí si na tom prokliklal všechno možné, pouštěla jsem mu písničky a zachránilo nám to poslední minuty klidu, než jsme dorazili do cíle.

Co bereme nyní s sebou do letadla?

Koncem července se chystáme do Barcelony, a proto jsem na tuto cestu pořídila pár nových hraček. Řídila jsem se hlavně třemi faktory – aby hračky byly malé, tvrdé a hrály, svítily nebo byly nějak interaktivní. Pokud hledáte něco podobného, přikládám pro inspiraci:

B-kids robot

Screenshot 2019-07-13 at 18.15.28

Tento malý robot mi přišel super! Je vhodný již od 6 měsíců, ale rozhodla jsem se ho pořídit i teď, když má Edwin 16 měsíců. S robotem se dá otáčet, lze pohybovat s ručičkami a navíc hraje a svítí. Tlačítkem vlevo změníte jeho oči, takže má pokaždé jiný výraz. Vzadu si tlačítkem můžete vypnout zvuk, pokud by vás rušil, nebo vám lezl už na nervy 🙂 Pokud vás to zaujalo, podívejte se na toto video, kde je to hezky vidět.

B-toys klíče

Screenshot 2019-07-13 at 18.15.34

Které dítě nemiluje klíče? Edwínek má vždy jiskry v očích, když odemykám a očekává, že mu pak klíče půjčím. Já z toho ale nikdy nejsem nadšená. Zaprvé nechci, aby je strkal do pusy a zadruhé se bojím, že mi je někde schová a ztratí. Když jsem viděla tyto dětské klíče, přišly mi jako super vychytávka. Dítě po čase samozřejmě zjistí, že to nejsou opravdové klíče, ale i tak ho to alespoň na chvilku zabaví. Navíc tyto klíčky jsou super, že mají spoustu tlačítek, vydávají zvuky a dokonce i svítí! Takže za mě určitě skvělá interaktivní hračka, která se s sebou dá vzít na cesty a nezabere moc místa.

B-toys telefon

Screenshot 2019-07-13 at 18.15.09

Jestli je u dětí žádaného něco více než klíče, je to určitě telefon. Edwí mi bere telefon na denním pořádku a pak tam vždy nacházím desítky selfies jen s kusem jeho hlavy nebo nohou 😀 Když jsem objevila tento telefon, byla jsem zprvu trochu skeptická. Pokud by to byla jen krabička ve tvaru telefonu a nic nedělala, asi by Edwínka moc nezaujala. Naštěstí je to ale opravdu “chytrý” telefon, který má spoustu funkcí. Jedním tlačítkem spustíte hudbu, dalším vám paní odpoví na hovor (mluví anglicky) a pak tam také můžete nahrát krátký vzkaz, který si dalším tlačítkem zas přehrajete. Telefon vám také sám po chvilce zavolá, což opět přiláká dětskou pozornost. Display svítí a má neustále 95% baterky, to bych tedy brala i na svém telefonu 😀

Navlékací ovoce

Hračka Počítání a navlékání ovoce mě zaujala na první pohled z dlouhodobého hlediska, nejen na naší cestu. Je totiž vhodná až od 3 let, ale přišlo mi, že by mohla Edwínka zabavit již nyní. Našla jsem ji na eshopu Kidstown, který se zaměřuje na hračky podporující správný rozvoj dětí. V balení jsou různé druhy dřevěného ovoce s dírkou uprostřed. Můžete je tak navlékat na tkaničku, která je součástí balení a tvořit tak zajímavé ovocné kombinace. Dokonce tam jsou na papírových kartičkách i předlohy, což je skvělý návod pro starší děti. Edwínkovi ale kartičky dávat ještě nebudu, to by neskončilo dobře 🙂 Pro nás bude teď krok číslo jedna naučit Edwího navlékat ovoce na tkaničku. Přecejen to chce schopnosti jemné motoriky, které si Edwí teprve osvojuje. Líbí se mi, že ovoce má autentické barvy jako ve skutečnosti, díky čemuž se pak barvy naučí hezky rozpoznávat. Tkanička a pár kousků ovoce s námi určitě poletí do Barcelony, je to velmi skladné a zároveň to Edwínka zabaví. Dle mého názoru je to zajímavá hračka i pro děti v Edwinově věku. Jen musíte uhlídat, aby se vám ovoce nepoztrácelo, to by byla opravdu škoda!

IMG_8618IMG_8635IMG_8636IMG_8642IMG_8645IMG_8660IMG_8676

Máte nějaké vaše tipy, jak přežít cestování s dětmi? Co vám vždy zaručeně funguje? Budu ráda za vaše zkušenosti, speciálně uvítám ještě nějaké tipy do letadla, protože zatím to je pro mě jedna velká neznámá. S láskou, Simi

 

3 responses to “Cestování s dětmi. Jak zabavit dítě na cestách? Tipy na hračky”

  1. V letadle (včetně té cesty do Barcelony) jsem vždy minimálně půl cesty kojila a Bětka spala. Doma při balení, cestou na letiště (jezdíme MHD), tam při kontrole a všem tom šrumci okolo (pozorování letadel, atd.) je taaak unavená a zahlcená dojmy, že se vždy po chvíli přisaje a pak vytuhne. Hraček beru minimum (letěli jsme osmkrát a pokaždé ubírám…), baví ji koukat z okna na mraky a křídlo, schovávat se pod sedadlo (výhoda, že většinu letu netřeba poutat), hraje si s tím pásem (zacvakáváni…), pak dostane jídlo, muž se s ní dvakrát projde celým letadlem (miluje lidi) a pak už zase pomalu přistáváme, tak to pozoruje z okna, je zaujatá… Jo, taky miluje sklápěcí stoleček na sedadle před námi. Z hraček jsem teď měla jen knížku (kde je hodně obrázků a prvků, takže by byla jistota, že na nějakou dobu zabaví) a oblíbenou figurku krokodýla a ani na ně nedošlo. Hraček bereme málo i proto, že v letadle je fakt minimum místa (v nízkonákladovkách prakticky žádné, Ryanair nemívá ani tu kapsu na sedadle) a akorát to pořád někam padá a člověk neví, zda dřív držet dítě, hračky nebo x dalších věcí 🙂 Posledně jsme seděli v letadle 4,5 h, protože se na Stanstedu kvůli příletu Trumpa zastavil provoz (a my už byli na místech, připraveni na odlet) a i tak jsme to zvládli. Jen pro doplnění dodávám, že Bětka je akční, neúnavné a nezastavitelné dítě, ale letadlo je prostě pořád atrakce sama o sobě 😉 Držím palce, ať cesta vyjde!

  2. Letěli jsme v červnu na Sicílii s 2 dětmi – 3,5 roku a 14 měsíců. Na letišti malý byl nalepený na skle a pozoroval letadla a autobusy, vozítka, vozíky s kufry, cisterny a byl zabavený. V letadle při vzletu dostal napít z prsa a usnul. Dobrý je ho nenosit a nechat chodit, aby se unavil. Jinak při průchodu přes rámy jsem ho měla v nosítku, ale i kočárek do letadla jsme měli (pokud je kočárek, jde se odděleným, rychlým odbavením). V letadle po probuzení byly nejlepší pastelky, které skládal a zase vydával z krabičky, pak chození v uličce, knížka, jídlo – ovoce, pití a pak tedy lízátko ( to jsem měla pro starší dítě,ale to byl objev), hračky nezaujaly.

  3. Letěli jsme nedávno na dovcu do Emirátů se 14mesicnim mimcem. Také jsem se bála cesty, ale naštěstí mi 3,5 hodinky prospal a ty další dvě jsme ho nějak zabavili. Jídlo, chodil po letadle, měla jsem připravenou peněženku s kterou si rád hraje. Dala jsem mu tam nějaké drobné a karty, tak měl vytahovat a zandavat. Pak tam byla tv, tak chvíli koukal. Vy to určitě taky zvládnete. V barceloně jste za chvíli

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Website Built with WordPress.com.