Příkrmy – Edwínkova první lžička

Původně jsem s příkrmy nechtěla spěchat. Kojení mám ráda a přijde mi pohodlné. Člověk má s sebou vždy vše potřebné a dítě dostane najíst kdykoliv si řekne. Ano, občas je to sice nepříjemné, když jste uprostřed města a hledáte klidné místo na kojení, ale i tak mi to nevadí. První lžičku jsem Edwínkovi chtěla dát až v šestém měsíci, Edwínek si ale “řekl” dřív. Vždy se fascinovaně díval na jídlo a častokrát mi do něj i sáhnul. Jeho zájem o jídlo byl veliký, a tak jsem se rozhodla začít dříve, než jsem původně plánovala. Něchtěla jsem ho “trápit” jen kvůli své pohodlnosti.

První příkrm jsem uvařila zhruba v jeho 4,5 měsících. Rozhodla jsem se pro mrkvičku, kterou jsem sehnala v BIO kvalitě. Nemám žádný speciální parní hrnec, a tak jsem mrkvičku uvařila v kojenecké vodě, rozmixovala tyčovým mixérem a bylo. Až po několika dnech jsem zjistila, že Edwínkovi vadí hrudky, a tak jsem to začala ještě pasírovat přes sítko. Nakonec jsem začala využívat mixér Nutribullet, který používám většinou na smoothie. Pokrm rozmixuje krásně dohladka a není potřeba již pasírovat. Než jsem na to ale přišla, příkrmy byly velmi řídké a byla to spíše obarvená voda, než že by to byl klasický příkrm. Hustou konzistenci jsem začala dělat až nedávno a opět chvíli trvalo, než se to Edwínek naučil jíst.

Celkem již ochutnal mrkev, bramboru, máslovou dýni, brokolici a batáty. Batáty byly první pokrm, který jsem udělala v husté konzistenci a Edwínek si pak 3 dny “nedošel na záchod”. Pomohla až brokolice. Ta mu překvapivě hodně chutnala.

Většinou toho vždy uvařím více a nechám zamrazit. Používám mističky od Tommee Tippee, které mají měkké dno a zmražený pokrm se pak krásně vyndavá a ohřívá. Od Tommee Tippee máme také hrneček na vodu, který je vhodný již od 4. měsíce. Edwínkovi teď ale vyhovuje láhev s měkkou savičkou. V těchto vedrech se doporučuje dávat dětem i vodu. Nejprve jsem ji dávala na lžičce, bála jsem se, že by nám láhev pokazila kojení. Dnes už ji ale v klidu dávám v lahvičce, Edwínka kojím přes 5 měsíců a to už jen tak nezapomene. Do výbavičky jsme pořídili i bryndáčky froté a pak plastové, které jsou vhodnější pro starší děti.

Mističky máme od různých značek. Krásné jsou od značky Skip Hop a nebo z DM. Lžičky pak máme také různé, některé jsou z Hippu a další od značky Babylove. Hipp má k tomu i praktické pouzdro, které se hodí do přebalovací tašky na cesty.

Od Hippu máme také obrovské zásoby skleniček. Zatím stále vařím, takže je Edwínek ještě nestačil vyzkoušet, ale na cestování či pobyty mimo domov se budou rozhodně hodit. Jako první určitě vyzkoušíme “První brokolici” a “První dýni”. Dále mají mnoho skleniček s ovocem a také masem, takže výběr je opravdu obrovský a v prvotřídní kvalitě.

Příkrmy nyní dáváme pár týdnů a Edwínek už zvládá papat poměrně dobře. Sice u toho občas “hází” neskutečné obličeje, ale většinou to všechno sní. Zatím to nejsou nějaké velké porce, tak jsem zvědavá, jak se to bude časem vyvíjet.

To by bylo asi z naší “první lžičky” vše. Doufám, že se vám článek líbil, protože určitě bude i pokračování o příkrmech, tak se můžete těšit. Mezitím sledujte můj Instagram, kde jsem úplně nejčastěji.

S láskou, Simi