Žít v přítomnosti je těžké

Když máte v budoucnu naplánovanou nějakou událost, je strašně těžké soustředit se na přítomnost.

Každý někdy žil s vidinou, že v budoucnu ho čeká nějaká důležitá věc. Ať už je to dokončení školy, stěhování, dovolená nebo cokoliv jiného. Člověk má tendenci upínat se k budoucnosti a nastávající událost často používá jako výmluvu pro to, že něco nemůže udělat. “Nebudu už ani začínat, to na těch pár týdnů nemá smysl” nebo “Teď není ta vhodná doba, počkám až se vrátím z dovolené”.
Jsem teď v podobné situaci. Za měsíc nastupuji do nové práce a čím dál častěji se mé myšlenky ubírají do budoucnosti.

“Jaké to tam bude, jak se změní můj současný život a co nového mě čeká?”

Tyto myšlenky jsou normální, ale snažte se je krotit a vracet se zpět do přítomnosti. Žijete teď a né v čase který bude za měsíc. Dost často se pak může stát, že kvůli vašim budoucím plánům promarníte část vašeho života, který byste mohli prožít naplno. Uvědomte si, že vždy bude nějaká událost, která vás bude čekat.  Ano, možná se vám současné dny můžou jevit jako čekání na Godota, ale berte to tak že je to naposledy ve vašem životě, kdy tohle prožíváte. Jste na místě které již nikdy neuvidíte, s lidmi které možná už nikdy nepotkáte a v prostředí, které je reálné pouze pro tento okamžik. Prožijte to. Užijte si poslední chvilky v této situaci (ať už je příjemná a nebo nesnesitelná) a snažte si zapamatovat co nejvíc jen můžete.

Zůstane to ve vás jako příjemné vzpomínky a nebo cenné životní zkušenosti, ze kterých pak budete čerpat celý život.

Celý náš život je jedna budoucí událost za druhou. Pokud byste chtěli stále na něco čekat, nikdy byste nezačali ve skutečnosti žít. Berme to jako fakt a každou etapu svého života prožijme naplno. A ještě jedno mé životní moudro na závěr – pokud uzavíráte jednu kapitolu svého života, uzavřete ji s čistým štítem. Nenechávejte si v minulosti něco, co by vás pak mohlo dohnat v budoucnosti. A i kdyby se to ve vašem životě již neobjevilo, dožene vás to ve vašich myšlenkách. Buďte sami v sobě přesvědčení, že jednáte dle nejlepších lidských hodnot a nikomu nedělejte to, co byste sami nechtěli. S láskou Simi