Mých 9 tipů proti stresu ze školy nebo z práce!

Když jsem mému přítelovi Lukášovi v neděli večer říkala, že jdu po třech týdnech do práce tak mi na to odvětil, že už by tam nešel! Samozřejmě to byla ironie a já jsem tam poslušně v pondělí ráno naklusala, ale bylo to těžké – hodně těžké! Tři týdny volna a svobody je přecejen dlouhá doba na to, aby člověk zapomněl na všechny povinnosti, které s sebou všední život přináší.
První den v práci byl šok. Navalila se na mě kopa emailů a záležitostí, které měly být dávno hotové a musím je co nejdříve vyřešit. ASAP, rozumíte? Je to velice URGENT. Tyto dvě slova (v případě ASAP je to zkratka slov “as soon as possible” neboli rozumějte “nemůžeš si odběhnout ani na záchod protože to musíš udělat TEĎ HNED”). Většinou zůstávám v klidu i přes všechny tyto urgence, ale včera to na mě padlo. Stáhnul se mi žaludek, dech se zkracoval až téměř zmizel a začalo mě bolet ucho a bušit v oblasti štítné žlázy. STRES. Ano, tyto příznaky již důvěrně znám a díky Bohu již vím, jak proti nim bojovat. Stresu se bohužel občas v našem životě neubráníme, ale můžeme se naučit, jak z něho naše tělo a hlavně duši opět vyvést. Nejde předstírat, že nejsme ve stresu když opravdu jsme. Stres si musíme uvědomit a pomocí tipů a technik které vám teď poradím ho opět dostat pryč ze sebe.
 
Jak tedy co nejlépe odstranit stres?
 
1. D Ý C H E J T E. Možná se to zdá jako banalita, ale během stresu opravdu přestáváme dýchat a celé naše tělo trpí. Díky stresu vznikají závažné nemoce. A je to hlavně díky deficitu kyslíku v našich vnitřních orgánech. Dýchejte zhluboka do břicha, tak moc že se vám nafoukne jako velký balón. Nádech a dloooouhý výdech. Ano, tak to je správně. Dech je tu stále s vámi a dokáže vám pomoci. Pokud se ve svém životě nemůžete na nic spolehnout, tak na dech můžete. Víte, že po nádechu přijde výdech a po výdechu opět nádech. Už jen tato představa nám může přinést úlevu a pocit vyrovnanosti.
 
2. C V I Č T E   J Ó G U. Jóga souvisí s hlubokým dýcháním. Díky asánám se nám kyslík dopraví na místa, na která by se v životě neměl šanci dostat. Jóga zlepšuje vaši náladu, pomáhá vám zapomenout na denní starosti a uvědomit si, že to co v dané situaci považujeme za nepřekonatelný problém z dlouhodobého hlediska vůbec nic neznamená. Je to pomíjivé. Vše je pomíjivé i my…. a pokud si toto doopravdy uvědomíme, nastane v naší duši klid a smíření. Smíření sami se sebou, se životem i smrtí. Jóga je fyzično i duševno. Můžete si ji přizpůsobit pro sebe, záleží zda toužíte spíše po fyzickém protažení a tvarování těla a nebo psychické podpoře a síle jít dál. To vše vám dá jóga.
3. N E J H O R Š Í   S C É N Á Ř. Představte si to nejhorší, věřte v to nejlepší. Řekněte si, co nejhoršího by se v dané situaci mohlo stát. Pokud nejde o život, nejde o nic. Každá situace má nějaké řešení a i ta nejhorší možná zkušenost se z dlouhodobého hlediska ukáže jako osudový milník ve vašem životě, od kterého jste se mohli odrazit a jít dál. Pokud si představíte tu nejhorší variantu která by mohla nastat, najděte pro ni ve vaší hlavě řešení, smiřte se s tím a pak na tento nejhorší scénář zapomeňte a plnou svou koncentraci přesuňte k tomu nejlepšímu možnému řešení. I když se to jakkoliv pokazí, budete vědět, že to zvládnete a nebude vás to již stresovat.
4. P O Ž Á D E J T E   O   P O M O C. Nejsme dokonalí a bez chyby, tak se tak přestaňme chovat. Pokud jste v nouzi, požádejte slušně o radu nebo pomoc a uvidíte, že vám okolí podá pomocnou ruku. Ve dvou se to lépe táhne a i ten nejhorší problém se může zvládnout s lehkostí a humorem.
 
5. V Y S P Ě T E  S E. Spánek léčí a také pomáhá uvolnit tělo a mysl. Jak se říká, ráno je moudřejší večera. Uvidíte, že druhý den budete na vaši situaci pohlížet z jiného úhlu a třeba vás napadne způsob, jak problém vyřešit. Pokud máte možnost, určitě si dopřejte horkou vanu s relaxační hudbou a svíčkami, je to jedna z nejlepších relaxací jakou znám.
6. U R Č E N Í   P R I O R I T. A tím myslím ty hlavní – životní priority, které jsou pro vás opravdu důležité. Pokud potřebujete peníze, ptejte se na co tyto peníze potřebujete. Opravdu potřebujete všechny ty drahé věci okolo, nebo se jen stažíte někomu něco dokázat? Buďte vděční za to, co ve svém životě máte a važte si maličkostí, které se mohou jevit jako samozřejmost, ale opak je pravdou.
7. P Ř Í R O D A. Procházka do lesa je přesně to, co během stresu potřebujete. Sledovat stromy, padání listí, poslouchat zpěv ptáků a šumění lesa. To vše působí jako pohlazení pro vaši duši a věřte mi, že to opravdu funguje.
8. S P O R T U J T E. Ať už je to běh, posilovna nebo cokoliv jiného. Při cvičení se v těle uvolňují hormony štěstí a i přesto že se vám ze začátku nemusí chtít tak uvidíte, že se po skončení budete cítit skvěle a plni endorfinů. Prokrvíte vaše tělo a odstraníte tak negativní dopady stresu.
A můj poslední, 9. T I P proti stresu je V Y P I Š T E   S E   Z   T O H O. Tak jako jsem to udělala teď já :). S láskou Simi