Výběr prvních botiček + boty na podzim a zimu

Náš výběr prvních botiček byl těžší, než jsem čekala. Udělala jsem hned na začátku několik chyb a kvůli tomu jsem zbytečně vyhodila pár tisíc Kč (bohužel se kvalitní botičky pohybují okolo 1000 Kč). Tady jsou mé tipy, abyste se vyvarovali mým chybám.

V první řadě doporučuji zajít do specializované prodejny s dětskou obuví, kde vašemu dítěti přeměří nožičku a zjistí správnou velikost. Já to Edwínkovi měřila doma a první boty objednala online. Bohužel jsem ale netrefila velikost. Když jsem boty vrátila a vybrala správnou velikost, zvolila jsem špatný typ bot a Edwínkovi se v nich moc dobře nechodilo. Je dobré vyzkoušet více typů bot. Nebudu vám radit, zda máte mít barefoot boty, kožené nebo já nevím jaké. Názory na toto téma se liší a já jsem se nakonec rozhodla podle doporučení paní prodavačky a také podle toho, že se v nich Edwínkovi velmi dobře chodilo. Jako první botičky, které byly opravdu dobré (ty předchozí nepočítám), jsme zvolili kožené boty s pevnou patou na tkaničky, zároveň měly ale velmi ohebnou podrážku. Edwí byl na začátku v chůzi velmi nejistý a potřeboval, aby se mu botičky dostatečně přizpůsobily a v ničem ho neomezovaly.

Jako další bych vám poradila, abyste kupovali boty až tehdy, když je dítě potřebuje. Nekupujte dětské boty hodně dopředu do zásoby, protože nikdy nevíte, jaké bude roční období. Já jsem takto dopředu koupila sandálky ve velikosti 24. Edwí je měl pouze pár dní a začal podzim, takže už je nestihne vynosit. Pro každé roční období jsou potřeba jiné boty (logicky) a opravdu se nevyplatí nakupovat do zásoby. Nikdy nevíte, jak rychle poroste nožka vašemu dítěti.

Nyní má Edwínek velikost 24 a již zhruba vím, co od botiček potřebujeme, jak rychle mu noha roste a jaký typ obuvi volit. Odvážila jsem se vybrat boty online, protože co si budeme povídat – v kamenných prodejnách je vše dražší. Také přichází další roční období, na které je potřeba pořídit nové boty (ano, už zase!). S příchodem deště (a mojí hrůzou v očích kdykoliv jdeme okolo louže) jsem se rozhodla, že Edwí potřebuje holínky. Někde jsem četla, že holínky pro takto malé děti ještě nejsou moc vhodné, ale já si sakra nedovedu představit, jak to dělat bez nich. Když se vám dítě vrhá do každé louže, holínky jsou zkrátka nutnost. Samozřejmě nechci, aby v nich chodil často, ale zas co je víc než dětská radost při skákání do louže 🙂

Vybrala jsme holínky se stahováním u kalhot, aby se voda při skákání nedostala dovnitř. Navíc mají ještě hezký design se žraloky a byly za super cenu. Když jsem je Edwínkovi navlékla poprvé, chodil v nich jako robot. Při druhém pokusu už v nich ale běhal a vypadalo to, že si na ně dobře zvykne.

123

Mimo holínek je dobré mít také kožené kotníkové boty na suché dny. Aktuálně má Edwínek boty ve velikosti 24, ale je mi jasné, že za další měsíc nebo dva přejdeme na číslo 25. V této velikosti jsem našla celokožené boty značky Ponte, které mají anatomicky tvarovanou vyjímatelnou stélku a jsou opatřeny reflexními prvky. Velmi oceňuji pevnou patu a zároveň flexibilní podrážku, díky čemuž jsou vhodné pro první běhání.

101112131415161718

A co se týče zimy, co jiného volit do sněhu než sněhule. Našla jsem sněhule Snow Commander od značky Sorel, které jsou uváděné jako nejprodávanější dětské sněhule. Jsou voděodolné a větruvzdorné, uvnitř mají 200g tepelné izolace až do –32°C! Když jsem je Edwímu obula, ani se v nich nepostavil 😀 Ale po chvilce na to zas přišel a už v nich dupal jako medvěď. Já je chtěla hlavně kvůli tomu, že až půjdeme s Edwínkem bobovat, bude mít nohy v teple.

456789

Jaký byl váš výběr prvních bot, udělali jste také nějaké chyby? A jaké boty pořizujete na podzim a zimu? Podělte se o své zkušenosti do komentáře. S láskou, Simi

6 Comments Add yours

 1. iLucie says:

  V létě jsme měli Bobux sandálky řadu step up a byly super, doma nosí Rak bačkůrky – máme doma dlažbu a parkety…na podzim a nyní nosí celoroční Bundgaard (mají opatek, ale krásně ohebné) a jako zimní má Froddo (tu značku nosí i starší dítě) a DD step – obojí se zateplením a sněhule Demar.

 2. nikol says:

  my mame tiez barefoot a tiez sme presli na ne. uz som si na bf veľmi zvykla. mame uzku nohu takze sme mali filii sandalky leguano a teraz ricosty.

 3. Martina says:

  A to já se přiznám, ze jsem svému tehdy ještě ani nelezlucimu dítěti koupila boty na zalandu, jak byly tehdy ty 70% slevy. Tak jsem koupila velikosti 20-24 s tím, ze nenosene kdyžtak prodam, myslím, ze za těch 400 se jich zbavim snadno 🙂 brala jsem kožené kotníčkové celorocky. Různé značky. A stalo mě to jako jedny boty, tak nějaké mu snad budou….

 4. Domka Malá says:

  Jedeme od prvního kroku BF a jiné bych ji nedala 🙂
  Chyby si myslím jsem nedělala, prostě jsem podle mír objednala a buď seděli nebo ne, poslala jsem je dal nebo nechala na další miminko. Nejlepší na leto pro nás byli Tikki, teďka mame Jonap a Filli, sněhule ještě nemame, to az tak za měsíc dva 🙂

 5. Petra Ol. says:

  Děti nosí 100% Barefoot, sama jsem na bf přešla a klasické boty, na nohou už nesnesu. U dcerky jsem měla málo nastudované a tak první boty měla klasiku, na 100% bf Je od 2let. No chybama se člověk učí 🙂

 6. Katies_twins says:

  Ahoj simi, zase skvělý článek. U nás bude toto tema za chvilku aktuální. Zatím mají holky capacky froddo na leto a jako “ celorocky” dostaly capackoidni boty vhodne pro první kroky od jack&lily a ty jsou taky moc fajn. Jenom kdyby si je pořad nesundavaly, mám hrůzu, kdy nějakou botu ztratime 😀

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s