První lahvičky a učící hrníčky pro děti – které nebrat a které koupit?

Na úvod musím zmínit dvě věci. Zaprvé máme lahvičky/hrníčky pouze na pití vody (Edwin nikdy nepřijal umělé mléko a stále kojím) a zadruhé tento článek není sponzorovaný. Některé lahvičky jsem dostala na otestování, ale nebylo to podmíněné žádným výstupem. Vše budu popisovat tak, jak nám to sedlo – naše zkušenosti a také klady a zápory. Hodně lahviček už nemám ani doma, tak budu muset použít ilustrační foto. I tak ale věřím, že vám to pomůže v rozhodování a třeba se vám doma nenahromadí tolik zbytečných lahviček jako nám a půjdete rovnou na jistotu.

  1. Tommee Tippee 150 ml 0m+

422400TTThumbs_Up_Hand_Sign_Emoji_1024x1024

Tato malá lahvička bylo naše první seznámení s lahvičkami. Byla součástí elektrické prsní odsávačky Tommee Tippee, kterou jsem si v prvních týdnech musela pořídit. Předtím jsem měla odsávačku ruční a to bylo o nervy. Pokud byste se dostaly do stejné situace jako já a potřebovaly odsávat mléko, doporučuji ušetřit za ruční odsávačku a koupit rovnou elektrickou. Je to sice dražší investice, ale věřte mi, ušetří vám to mnoho nervů a času, kterého není v mateřství nazbyt. Zpět ale k lahvičce. Využívali jsme ji hlavně tedy při odsávání, ale Edwínek z ní nepil. Mléčko jsem mu dávala přes injekční stříkačku – bála jsem se, že by si Edwínek na lahvičku zvykl a už se nechtěl přisát k prsu. Tuto lahvičku jsme pak využívali, když měl Edwínek cca 4 měsíce a venku byla neskutečná vedra. Začala jsem mu kromě mléka dávat i vodu. Z lahvičky se pije velmi těžce (zkoušela jsem to) a upřímně si myslím, že moje obavy, že by si Edwínek na lahvičku zvykl, byly přehnané. Sání z lahvičky je opravdu těžké a samozřejmě nevím, jak teče mléko z prsa (to jsem tedy nezkoušela :), ale dle mého názoru to jde lépe než z této lahvičky. Láhev můžete koupit i samostatně a do začátků (pokud potřebujete na umělé mléko) je podle mě fajn. Ve 3 měsících bych ale pořídila novou vhodnou od 3m+.

Proč? Edwínek pil v jeho cca 4 měsích z lahvičky hodně a často, tak jsem si myslela, že má dostatečný příjem tekutin. Omyl. Když jsem zkusila, jak se z lahvičky pije, šlo to opravdu těžce. Brzy jsem pochopila, že potřebuje větší otvor/více dírek, přes které voda teče. Proto je vždy u lahviček označení 0+, 3+, 6+ atd. Je to z toho důvodu, že 3+ měsíční miminka potřebují více dírek/větší otvor v lahvičce. Pokud máte pocit, že vaše dítě usilovně pije, ale z lahvičky tekutina moc nemizí, je na čase vyměnit lahvičku za větší.

2. Nuk 150 ml 0m+

pi168-33560-22674-0a_-1_-1_52552thumb-clipart-8

Potřebovala jsem najít láhev, která má více otvorů, aby se Edwímu pilo lépe. Koupila jsem láhev Nuk, která má otvory 3 a je vhodná až do 6ti měsíců. Přišel šok, když jsem zjistila, kolik toho najednou Edwínek vypil! Pilo se mu snáze, a proto voda mizela. Na druhou stranu si myslím, že tato láhev není vhodná na mléko (pokud chcete ještě současně kojit). Hrozí tam, že si miminko na průtok lahvičky zvykne a už nebude chtít prso. A také kvůli širokému věkovému rozhraní (0-6 měsíců) nemusí sedět uplně každému miminku. Dle mého názoru je vhodnější, když jsou lahvičky rozdělené na 0-3 měsíce a 3m+. Jinak 150 ml láhev byla pro nás malá (musela jsem ji často doplňovat) a tak jsem pořídila větší.

3. Tommee Tippee 340 ml 3m+

422697TTThumbs_Up_Hand_Sign_Emoji_1024x1024

IMG_6398

 

Tato láhev nám opravdu seděla. Edwímu se z ní krásně pilo a zároveň měla velký objem 340 ml. Pokud bychom ji někde neztratili, využíváme ji určitě o dost déle. Dle mého názoru bude super i na mléko, pokud už nekojíte. Má velký objem a mléko se vám v ní bude dobře připravovat. Lahvičku jsem ale při pití musela neustále držet a tak jsem se začala dívat po učících hrnečcích, ze kterých se dítě naučí pít samo.

4. Tommee Tippee hrneček dvouuchý pro nejmenší 4m+

431110TT-15White_Thumbs_Down_Sign_Emoji_large

Tento hrneček jsme vyzkoušeli jen párkrát a vůbec nám nesedl. Průtok vody byl opravdu velký a Edwí na to nebyl ještě připravený. Kuckal a voda byla pak všude. Jako další negativum vidím i to, že je tekoucí, tzn. když se vytáhl zobáček a Edwí otočil lahvičku, voda byla všude. Možná někomu bude vyhovovat, ale u nás šel zas o dům dál.

5. Tommee Tippee netekoucí hrnek Explora s držadly 230 ml 6m+

Screenshot 2019-06-30 at 23.38.58.pngWhite_Thumbs_Down_Sign_Emoji_large

Tento netekoucí hrnek za nás také neprošel. Nemohla jsem přijít na to, jak funguje a buď mi to pořád teklo (přitom je netekoucí) a nebo neteklo vůbec. Asi to byla pouze moje chyba, ale zkrátka mi nějak nesedl, tak jsem ho Edwímu pak ani nedávala vyzkoušet.

6. Tommee Tippee hustá strava 340 ml 6m+

422704TTthumb-clipart-8

Tuto lahvičku jsem pořizovala s optimistickým názorem, že Edwí z ní bude pít kašičky a mléko na noc. Je speciálně vyvinutá na hustou stravu a její otvor je tedy opravdu velký. V našem případě se bohužel ani mléčko ani kašičky na noc nekonají, proto jsme ji tedy vůbec nevyužili. Doporučuji pořídit pouze tehdy, pokud vaše dítě pije hodně mléčko (nevadí mu velký průtok) a nebo mu chcete dávat kaše z lahvičky.

6. Tommee Tippee netekoucí hrnek Easy Drink 230 ml 6m+

Thumbs_Up_Hand_Sign_Emoji_1024x1024Thumbs_Up_Hand_Sign_Emoji_1024x1024Tommee-Tippee-netekouci-hrnecek-s-drzadly-7m-230-ml-zeleny-a

Screenshot 2019-06-30 at 22.50.40

Tak jsme ho konečně našli! Hrneček, ze kterého se Edwímu dobře pije, ale zároveň po překlopení neteče. Navíc se z něho Edwínek naučil pít úplně sám díky jeho držadlům. Máme ho dotěď, Edwímu ho vždy přes den několikrát naplňuji a nechávám mu ho k dispozici, aby se mohl napít kdykoliv chce. Jinak tento design již nedělají. Našla jsem vám úplně stejný hrneček, jen s jiným designem (pro holčičky i pro kluky). Tento netekoucí hrneček doporučuji všema deseti a dle mého názoru bude sedět opravdu každému dítěti a krásně se z něho naučí pít samo. Mají ho i v menším provedení 4m+, takže pokud chcete s učením začít dříve, zvolte tento. Naopak od 12m+ mají zas tyto, které již nemají držadla.

7. Lovi hrníček nevylévací 360ml 9m+

5f93e4525e392871b96097452a051988ec8e8e16.jpgthumb-clipart-8

Nedávno jsem dostala za umístění v Mamablog roku 2019 mimo jiné tento hrníček Lovi. Od této značky jsem ještě nic neměla, tak jsem si říkala, že ho s Edwím vyzkoušíme. Edwí sice již umí pít z klasického hrnečku/skleničky, ale musím mu to držet. Jakmile mu hrníček dám, ihned celý obsah vyleje. Systém zavírání je u tohoto Lovi hrníčku velmi jednoduchý (pochopila jsem ho i já) a hrníček po překlopení neteče, ale zároveň se z něj dá napít. Edwí z něho začal krásně pít, ale jednu nevýhodu jsem přecejen našla. Edwí po chvíli přišel na to, že jakmile s hrníčkem začne klepat o zem, celý obsah se vyleje. Už několikrát jsem přišla k úplné potopě, došly mi nervy a hrníček už jsem mu vzala a nepije z něho 😀 Možná to vaše děti dělat nebudou, ale Edwínek přijde prostě na jakoukoliv lumpárnu :). Opět se tedy vracíme k našemu netekoucímu s držadly Tommee Tippee (bod číslo 6), který je bezkonkurenční. Edwí zkusil klepat o zem i s tímto, ale nic nevyteklo.

Výše uvedené lahvičky nejsou zdaleka všechny, které jsme měli nebo ještě máme. Doma máme i další lahvičky od značky Nuk, BayBy, nebo třeba Skip Hop. Ale ani jednu jsme nevyužili, proto se o nich nebudu ani rozepisovat.  Lahvička Skip Hop je od 12m+ a má takové to brčkové pítko. Edwí by z toho asi i pil, ale mě osobně zas vadí, že to není netekoucí a když se to naklopí, všechna voda vyteče. Třeba k těm brčkovým lahvičkám ještě časem dojdeme (až Edwí pochopí, že to nesmí naklopit), ale zatím v Edwího 16ti měsících tyto láhve nepoužíváme.

question-mark-vector-icon

ImgW447025TT

Teď jsem se dívala ještě na ty hrnečky s brčky a u tohoto hrnečku 12m+ jsem našla, že je sice s brčkem, ale netekoucím, tak to mě zaujalo. Také se mi líbí, že je to termohrnek, tudíž bude držet teplotu a teď v létě se voda hned neohřeje. Vyzkoušený ho ale nemám.

Doufám, že pro vás byl článek užitečný. Podělte se se mnou a s ostatními, jaké lahvičky/hrníčky jsou vaše oblíbené a které sedí vašim dětem?

S láskou, Simi