Jak na opruzeniny u miminka?

Opruzeniny, odborným názvem Intertrigo, je onemocnění, které vzniká převážně v místech, kde se dotýkají nebo třou o sebe dvě plochy pokožky. Na tomto místě se pak zadržuje teplo a vlhko a pokud je tam omezený přísun vzduchu (např. pod plenkou), dochází k hromadění kožního potu a mazu a následně podráždění pokožky. Může to být doprovázené nepříjemným svěděním, zarudnutím či pálením.

Miminka trpí na opruzeniny nejčastěji na zadečku, ale můžou se jim vytvořit také např. pod hlavičkou a nebo v podpaží. V těchto místech mají kůži téměř neustále u sebe a neproudí tam vzduch. Proto je velmi důležité tyto místa po koupání důkladně vytřít látkovou plenkou a namazat olejíčkem.

Edwínek na opruzeniny poměrně trpěl, a tak jsem vyzkoušela opravdu hodně krémů na zadeček, než nějaký zabral. Nakonec nám pomohl až krém na opruzeniny od Weledy, který donesla moje mamka. Mamka mi od začátku kladla na srdce, abych na miminko používala jen přírodní BIO kosmetiku. Dětská pokožka je totiž velmi jemná a látky nanesené na ni se bezprostředně přenášejí do krevního oběhu. Trhalo jí srdce, když jsem na Edwínka zkoušela nějakou neBIO kosmetiku. Jakmile jsem viděla, že Weleda funguje, neměla jsem důvod používat nic jiného. Dokonce i cenově vychází velmi příznivě ve srovnání s ostatními krémy proti opruzeninám, a přitom je zcela přírodní bez přidané chemie. Vyhovuje mi, že je velmi mastná a Edwínkovi tak zůstane na pokožce do té doby, než ho znovu přebalím.

2

Krémuji Edwínka poctivě při každém přebalování. Někde jsem slyšela, že v jiných zemích to není zvykem a maminky děti vůbec nekrémují, ale já to dělám. Dokonce používám občas i olejíček na třísla, když vidím, že se mu tam plenka “zařezává”. Kosmetika od Weledy navíc obsahuje měsíček lékařský, který se používá mimo jiné i na rozpraskané ruce, popáleniny či omrzliny. Využívá se hlavně kvůli jeho protizánětlivým a hojivým účinkům.

1

Z plenek nám vyhovují nejvíce sovičkové z Alberta. Také jsem jich vyzkoušela opravdu hodně, ale buď Edwínkovi protékaly, nebo neseděly. Sovičkové plenky mají nově i indikátor vlhkosti, díky kterému člověk pozná, zda už je potřeba přebalit – já to tedy poznám i podle tepla a stupně “nasáknutí” plenky. Tyto plenky vydrží opravdu hodně, Edwínek je má přes celou noc, a i když mají ráno asi tak 3x větší velikost, neprotečou.

Nejvíce nám tedy vyhovuje kombinace sovičkových plenek a krému na zadeček od Weledy, ale každé miminko je jiné a co vyhovuje nám, nemusí zásadně sedět i vám. Chce to zkoušet a hledat, co sedne zrovna tomu vašemu miminku. Držím palce a přeji pokud možno co nejméně opruzenin a jiných nepříjemností.

Tento článek vznikl ve spolupráci s Edwínkem a na základě našich vlastních zkušeností 🙂

S láskou, Simi