Pouze pro ženy: Menstruace po porodu a kalíšek

Tento článek bych nejraději opět zaheslovala (tak, jak jsem to udělala s mými zkušenostmi s Aniballem), ale bohužel mi pak chodí obrovské množství žádostí o heslo a je to strašně náročné na odepisování. Pevně věřím, že název článku dostatečně odradil všechny muže a lidi, které toto téma nezajímá (nebo je pobuřuje a dělá se jim z toho zle), takže ho ani neotevřeli a nemají tendenci ho číst. A pokud ano, prosím, berte to tak, že menstruace není sprosté slovo a je to přirozená součást ženského života. Dokonce je to dar, protože díky ní můžeme mít děti.

Těhotenství má (mimo jiné) jednu krásnou výhodu a to je, že nemáte 9 měsíců menstruaci. Na to si člověk rychle zvykne. O to těžší je pro ženu vše, co přijde po porodu. Ženy rodičky ví, nikdo ostatní to vědět nechce. To slovo nemám ráda, ale nazývá se to očistky. Je to silná menstruace, kdy se zavinuje děloha po porodu. Nechci to dále rozvádět, ale rozhodně to mamince v šestinedělí moc situaci neulehčí. Když přejdou očistky, máte většinou pár měsíců klid. Některé maminky během kojení menstruaci vůbec nemají, já takové “štěstí” neměla. Menstruace přišla již asi po 3 měsících od porodu a nyní už je pravidelná. A zvládám jí hůře, než před otěhotněním. Nebo mám alespoň takový pocit… Možná už jsem jen zapomněla, že předtím to bylo také takové? Nejraději bych byla zalezlá doma a nikam nechodila. A veškeré činnosti s Edwínkem jsou o to těžší. Když ho kojím a leží mi při tom na břiše, je to nepříjemné. Když mi skočí na břicho, je to nepříjemné. Navíc mi přestaly vyhovovat tampóny a vložky jsou pro mě nekomfortní. Video od Nikči, ve kterém mluví o menstruačním kalíšku, přišlo najednou v ten pravý čas.

Menstruační kalíšek a moje zkušenosti

O kalíšku jsem kdysi něco zaslechla, ale rozhodně mi to přišlo nechutné a nedovedla jsem si jeho používání ani představit. Asi tak jako se vším, co člověk nezná a má vůči tomu předsudky. Když jsem zhlédla Nikči video a následně pak video od Lucky, “navrtalo” mě to. Po nějakém čase jsem byla v drogerii a najednou jsem to tam viděla. Zeptala jsem se vás na Instastories, jaké s tím máte zkušenosti a přišly mi na to vesměs pozitivní reakce. Rozhodla jsem se ho koupit a vyzkoušet. Z videí jsem věděla, že nejtěžší to tam je “zavést”. To šlo k mému překvapení bez nějakých větších problémů, ale po chvíli jsem kalíšek stále cítila a nebylo mi to příjemné (což by být nemělo). O kalíšku byste neměly ani vědět a rozhodně by to němělo být nepříjemné. Ihned jsem ho vyndala a uvědomila jsem si, že jsem si koupila větší velikost. Následující měsíc jsem si byla koupit kalíšek menší, “zavedla” a vše bylo v pořádku. Nebylo to nepříjemné a o kalíšku jsem vůbec nevěděla. Určitě se podívejte, jaké sklady kalíšků existují. Já jsem vyzkoušela něco ve tvaru růže a to mi bohužel nevyhovovalo. Pro mě je ideální sklad ve tvaru písmene “C”. Na všechny sklady kalíšků se můžete podívat např. zde.

Na co si dát pozor:

  • Důležité je vybrat správnou velikost. Je možné, že si napoprvé koupíte moc velký a bude vás to bolet, a nebo naopak moc malý a může se vám stát “nehoda”. V tomto případě dejte kalíšku druhou šanci a pořiďte si správnou velikost.
  • Pokud si budete kalíšek poprvé nasazovat a následně půjdete ven, určitě si dejte pod něj raději vložku. Může se stát, že se vám kvůli špatnému skladu dostatečně neotevřel a opět se stane “nehoda”. Chce to čas než poznáte, kdy je správně zaveden.
  • Kalíšek vždy důkladně sterilizujte tak, jak je uvedeno v návodu.
  • Doporučuji kalíšek aplikovat vždy doma ve sprše a ideálně v klidu, když nikam nespěcháte. Většinou to stačí aplikovat 2x denně, vždy ráno a večer před spaním. Není nutné měnit během dne, když jsme mimo domov.

Ráda bych zmínila, že kalíšek používám opravdu krátce a sama se s ním teprve učím. Je možné, že časem přijdu ještě na nějaké poznatky, které vám sem ráda dopíšu. Zatím ho ale můžu doporučit, i když začátky bývají těžké. Pevně věřím, že za nějaký čas se to ustálí a budu si vyčítat, že jsem ho nezačala používat dříve.

S láskou, Simi