Lukáš píše: “Alkohol.”

Zasvětím vás o co jde. Lukáš si občas napíše nějaký ten článek na můj blog. Pevně věřím, že vás to bude bavit, a že to hlavně bude bavit i pány, kteří se občas úplnou náhodou zatoulají na můj blog. Bude to taková směsice článků o sportu, výživě, jeho myšlenkách?! No těžko říct, nechme se překvapit, co nám sem bude přistávat za články… Už teď ale můžete vidět, že má úplně odlišný styl psaní než já, což považuji za přednost.
Dnešní téma je ALKOHOL.”
Alkohol je metla lidstva. Toto rčení je pravdivější, než se nám může zdát. Pokud se na alkohol podíváme pouze z výživového hlediska, nemá pro nás v podstatě žádný přínos. Jak jistě víte, alkohol se skládá exkluzivně z cukru. A ten pro nás, v podobě zkvašené, nemá praktické využití. Narozdíl od cukrů (sacharidů) z ovoce a zeleniny.
Alkohol má ale bohužel další vlastnost, která je ještě horší než samotné složení. A tou je závislost. Nejen fyzická, ale i psychická a zároveň je zde i jeden faktor sociální. Proberem si je od závažnosti.
Nejdříve se tedy podíváme na závislost psychickou. Psychickou závislostí se míní závislost, kdy látku pro život nepotřebujeme, ale prostě a jednoduše ji chceme. Ideálním příkladem, mimo alkoholu, je například čokoláda a chuť na sladké.
Psychická závislost se tedy projevuje chutí na alkohol. Venku je teplo, léto v plném proudu a já mám chuť na pivo. Chci něco oslavit a proto si otevřu láhev a dopřeji si. Nebo naopak se něco posere a já jdu zapít žal. Alkohol nám prostě chutná a vyprostit se ze zajetí chuti na něj je opravdu těžké.
Alkohol rovněž ovlivňuje naše vnímání, pocity a celkově naše chování. Pokud půjdu někam na párty, je velmi těžké odolat nutkání si dát drink a „užít si“. Přeci nebudu sedět na suchu, ne?
A tady narážíme na překážku, kterou budu muset překonat. Až půjdu s partou z práce na pivo, budu si muset vybrat něco jiného než alkohol. O tom jak je to v českém pohostinství a jeho vztahu s alkohole si řekneme v odstavci o sociálním faktoru. Pivo mi chutná, mám ho rád, mám rád pocit když si jich dám 4-5 a točí se mi hlava. S tím se ale budu muset rozloučit. Holt fighter’s life si žádá své a já ho chci držet.
Závislost fyzická je už trošku přes čáru pro tento článek. Přeci jenom se jedná už o vážnou nemoc a ta se musí léčit. Tam moc jeden článek nepomůže. Sám jsem se na fyzickou závislost nepropil, ale ze svého okolí znám spoustu osob, který se tento achievement podařilo odemknout na 100%. Schovávání lahví po domě, aby nikdo nevěděl kolik toho vypijete, docházka do práce zlehka ovlivněná alkoholem apod.
Pokud někoho takového znáte, jistě víte, že pomoci jim není snadné. Jsou většinou agresivní, nechtějí pomoct. Ale určitě to zkuste, není pěkně, když alkohol někomu zkazí život.
Posledním co bych chtěl dneska probrat je sociální faktor alkoholu. U nás v České republice se alkohol považuje za přirozenou součást života. Reklamy nám ukazují chlapíky, kteří si vesele nalévají a tvrdí „důvod se vždycky najde“. Všichni pijí, jsou happy, mají good times a v podstatě je hřích alkohol nepít.
Ceny alkoholu je další nepochopitelná věc pro lidi mimo ČR. Pokud se podíváme na nápojový lístek, nejlevněji nám skoro vždy vyjde alkoholický nápoj. Došlo to dokonce tak daleko, že musel být schválen zákon, který přikazuje alespoň jednu nealkoholickou položku levnější než alkohol v nápojovém lístku! Pokud tedy musíme již zákonem přikazovat něco levnějšího než pivečko, je to trošku průšvih.
Pocházím z Ostravska a tam se lije opravdu poctivě, není nic zvláštního, když chlapi udělají deset piv denně. To je strašný. Jakákoliv oslava se rovná spoustě alkoholu, pokud se někdo opije, bere se na něj ohled, jako že je to normální, že za to vlastně nemůže. Prostě si užil a opil se.
Pro mne byl alkohol v průběhu mého života taky metlou, občas jsem pil více než jsem měl, a proto jsem se rozhodl mu dát na chvíli stopku a uvidím, zda se dostanu do perfektního stavu, kdy jej potřebovat vůbec nebudu, či si dám skleničku jednou za čas. Ale opravdu chci přestat s pivem. Je to zlo, kalorií jako celý dort a všechno jde rovnou do břicha. Ideál.
Takže chlasterixu stop!