Školení k zamyšlení

Miluji školení. Jakékoliv školení od lidí, kteří to někam dotáhli a jsou ve svém oboru úspěšní. Ať už je to školení o seberozvoji, marketingu nebo softwaru který umožňuje výrobním firmám měřit výkon strojů.

Když je dobrý řečník, téma není podstatné.

Nakonec se v řeči vždy dostane k základním lidským hodnotám, se kterými se každý posluchač dokáže ztotožnit. Dobrý řečník totiž dokáže mluvit o tématu tak, že mu porozumí i laik. Uvádí konkrétní příklady ze života a dovede to podat zajímavým způsobem.

V poslední době máme v práci zajímavé prezentace o sběru dat na internetu a je až pozoruhodné, kolik informací dobrovolně poskytujeme třetím stranám a vůbec si to neuvědomujeme. Kdykoliv na vás vyskočí obtěžující okno o sběru cookies a vy dáte “rozumím” a nebo “potvrdit”, Google, Facebook nebo cokoliv jiného o vás zjistí mnoho informací. Sleduje vaše chování na internetu, co hledáte, v jakém jste segmentu a na základě toho tyto data prodává třetím stranám, které na nás cílí svou reklamou. Okno o sběru cookies můžete často vidět např. na stránkách blogerek, které používají službu Blogger.

Pak je ještě o něco závaznější téma a to je únik citlivých dat. Mnoho podvodů na internetu vzniká tím, že lidé dobrovolně (v dobré vůli) poskytnou své citlivé informace třetím stranám, které se vydávají za někoho kým ve skutečnosti nejsou. Dost často je žádost urgentní a vy máte zadat své citlivé údaje urychleně, jinak se něco stane.

Jakmile po vás někdo něco urgentně žádá, buďte na pozoru – většinou se jedná o podvod.

Já osobně jsem se kdysi také s jedním podvodem setkala a nebylo to vůbec příjemné. Ono totiž nezáleží na tom jak je člověk vzdělaný nebo obezřetný, podvodník na internetu vám  poskytne tolik argumentů, že vás to nakonec přesvědčí. Vždy tam ale hraje rozhodující faktor čas, tzn. když něco nemůže počkat na další den, většinou je tam něco špatně. Jestli vám můžu radit, snažte se být na internetu obezřetní ať už sdílením vašich informací tak i sdílením vašich fotografií – pozor hlavně na úložné prostory jako je Rajče.net nebo Uložto.cz. Když něco vkládáte na internet, vždy si řekněte co by se stalo, kdyby to viděl např. váš tatínek, tchán, děti, profesor ve škole nebo budoucí zaměstnavatel. Pokud alespoň na chvíli zaváháte, příspěvek raději nesdílejte. Nikdy totiž nevíte, jaké oči tento obsah uvidí. Věřte mi, vím o čem mluvím…

Abych těch prezentací neměla málo, tak se ve čtvrtek chystám na půldenní prezentaci na téma “Umění říci NE” a jsem na to moc zvědavá. Mám pocit že čím jsem starší, tím častěji říkám slovo “ne”, ale třeba mě čtvrteční přednášky přesvědčí o opaku. Třeba slovo “ne” neříkám dostatečně často a nebo dostatečně ohleduplně vůči ostatním lidem. Doufám že budou přednášky zajímavé a že s vámi budu moci sdílet alespoň nějaká moudra která se naučím.

Pokud jste již dlouho nebyli na nějaké přednášce, zkuste si najít téma které by vás zajímalo a někam zajděte. Uvidíte, že načerpáte novou inspiraci a pohled na svět.

S láskou Simi