7 důvodů proč vyzkoušet GRANÁTOVÉ JABLKO

Granátové jablko roste na menším stromě (keři), který se nazývá granátovník obecný, někdy také marhaník granátový. Jeho výška obvykle nepřesahuje 2 až 3 metry. Najdeme ho především ve Středomoří, můžete si ho všimnout třeba na dovolené v Chorvatsku či Itálii.

Já osobně jsem se s granátovým jablkem poprvé setkala v Řecku, kde jsem byla na mém studijním pobytu Erasmus.

Dodnes si pamatuji ten úžasný pocit, kdy jsem seděla s partou lidí z celého světa na jedné řecké zdi, dívala se na moře a plivala pecky z granátového jablka.

Nevím jestli to bylo tím výhledem, slaným větrem ve vlasech či tou nespoutanou svobodou, ale tento moment se mi navždy vryl do paměti. Od té doby je pro mě granátové jablko symbolem mládí, svěžesti a dobrodružství.

V současné době s Lukášem rádi jíme granátové jablko, avšak pravdou je že né vždy ho najdeme v obchodech. Lukáš čte hodně zahraničních fitness časopisů a tvrdí, že granátové jablko je ideální po sportu. Proč je tedy tak výjimečné?

1. Elixír věčného mládí

Granátové jablko bylo již v minulosti považováno za elixír věčného mládí, krásy a zdraví. Je zaznamenáno, že jeho omlazující účinky znali již ve starém Egyptě.

2. Obsahuje mnoho minerálních látek

Toto ovoce obsahuje až 77 % vody. Z minerálních prvků obsahuje vápník, fosfor, železo, hořčík, velké množství sodíku, draslíku. Rovněž obsahuje významné množství cukrů a organické kyseliny (hlavně kyselinu citrónovou). Ze skupiny vitamínů obsahuje vitamíny skupiny B (B1, B2 a B3) a dále vitamín C, v menším množství vitamín A ve formě provitamínu (karotenoidů). Důležité je také to, že obsahuje také 6 esenciálních a 9 neesenciálních aminokyselin, dále taniny, polyfenolické látky, třísloviny a flavonoidy.

3. Zvyšuje imunitu

Umí pořádně nabudit imunitní systém, mnohé výzkumy dokládají i pozitivní účinky v otázce prevence rakoviny.

4. Proti zánětům a infekcím

Granátové jablko se vyznačuje i protizánětlivými vlastnostmi. V souvislosti s touto jeho schopností bylo provedeno již několik studií, které prokázaly jeho sílu i v této oblasti. Kromě zánětů umí granátové jablko bojovat i proti infekcím. Má totiž širokou škálu antibakteriálních a antivirových vlastností. Navíc i povlaky, které zanášejí tepny, jsou často zanesené sekundární bakteriální, či virovou infekcí, například i hepatitidou typu C.

5. Vysoký obsah vlákniny

Tento plod v sobě obsahuje vysoký podíl vlákniny, speciálně pokud jíte i semínka. Je pravdou že záleží na tom jak to má každý rád. Někdo semínka vyplivuje a někdo je jí, ale většina vlákniny se schovává právě v těchto semínkách, proto není na škodu nějaké to zrníčko rozkousat a sníst.

6. Srdeční záležitost

Granátové jablko je doslova srdeční záležitostí. Vyznačuje se schopností napomáhat lidskému organismu, lépe se bránit a bojovat proti kardiovaskulárním problémům. Přišlo se na to, že pročišťuje tepny od nánosů a tak zabraňuje jejich ucpání, čímž vlastně bojuje i proti ateroskleróze. Také dokáže zabránit progresi ischemické choroby srdeční.

7. Ideální na pokožku

Velmi důležité je využití granátového jablka v kosmetickém průmyslu, hlavně zrníčka (semínka plodu). Využívá se pro své antioxidační účinky – pomáhá zpevňovat suchou pokožku (hydratuje ji). Extrakt ze semínek granátového jablka v přípravcích pomáhá zpomalovat proces stárnutí pokožky, vykazuje antioxidační aktivitu (chrání pokožku před volnými radikály) a tím ji chrání před projevy stárnutí, pokožku účinně hydratuje, vyživuje a zvyšuje její elasticitu. Má silně adstringentní, tonizační a svíravé účinky, ale projevuje i silně antiseptické a protizánětlivé účinky, což se využívá i v péči o problematickou pokožku.

Jak určitě víte z mého blogu, tak poslední dobou ráda zkouším novou přírodní kosmetiku. Používám teď z granátového jablka BIO sprchový regenerační krém Weleda a následně BIO regenerační olej. Značka Weleda vznikla již v roce 1921 jako farmaceutická laboratoř se svou vlastní zahradou léčivých rostlin, které pomáhají přirozenou cestou lidskému tělu překonávat obtížné stavy a navracet jej ke zdraví a vyváženosti. Tyto přírodní produkty úžasně voní a regenerují pokožku a já jsem si je oblíbila hned po prvním použití. Mrkněte se na fotky a nechte se inspirovat. S láskou Simi