Vůně jako cesta k našemu srdci

Nejsem žádný dychtivý čtenář beletrie, ale když mě oslovili s nabídkou zda bych nechtěla zaslat knihu Tajemné cesty parfémů a ještě jeden výtisk pro vás do soutěže, musela jsem na to kývnout. Nejedná se totiž o klasickou knížku. Tato kniha je speciální tím, že jak už název napovídá – vypráví o vůních, ale zároveň si k nim můžete i přivonět.

Jedná se o zbrusu nový rozměr čtení a to mě moc zaujalo.

Já sama se považuji za milovnici vůní a samozřejmě jsem i ten velký protiklad – dost často mi některé silné vůně tak “smrdí”, že mě z toho rozbolí hlava. Je až neuvěřitelné jak nás vůně můžou ovlivnit. Můžou nás vrátit do minulosti, díky vůni si totiž vybavíme události, ke které se daná vůně pojí. Dost často si pamatujeme parfém, který měli naši bývalí partneři či partnerky. Kdykoliv ho pak ucítíme, můžeme mít automaticky špatnou či nostalgickou náladu a ani nevíme proč.

Nedávno jsem byla na workshopu o aromaterapii, ve kterém nám mimo jiné vysvětlovali že pokud nám např. nevoní heřmánek, může to být spojené s nějakou špatnou vzpomínkou z našeho dětství. Nebo taková levandule, kterou mohla mít naše babička vždy doma a nám jí to teď připomíná. Co mě zaujalo byla teorie o vůni růže.

Pokud prý ženě nevoní růže, může to být z toho důvodu že má nízké sebevědomí a nedokáže o sebe dostatečně pečovat.

Já osobně mám vůni čerstvé růže moc ráda, ale jakékoliv parfémy či krémy s vůní růží už mi smrdí. Tak teď nevím, měla bych zapracovat na svém sebevědomí? 🙂

Dalším kámenem úrazu bývá náš parterský vztah. Často se totiž může stát, že nám nějaký parfém neskutečně voní, ale naším partnerům příšerně zapáchá. Co teď? Samozřejmě že vybraný parfém by měl vonět hlavně nám, jelikož jsme sami se sebou 24 hodin denně, ale měli bychom brát ohledy také na partnera. Pokud si tedy kupujete nový parfém, vezměte si s sebou na pomoc partnera, ať vám ho také schválí.

Já a Lukáš vedeme vždy velký spor o mou přírodní kosmetiku. Produkty v sobě obsahují silné esenciální oleje, které jsou schopné provonět celý pokoj. Mně voní, ale Lukášovi ne. Snažím se to tedy dělat tak, že si ji aplikuji když nejsem v těsném kontaktu u Lukáše, abych ho tím moc nedráždila. Naopak mně neskutečně smrdí Lukášovi deospreje. A je jedno co to je za značku, vždy se z toho začnu téměř dusit a musím ihned otevřít okno.

Speciálně teď v těhotenství jsem velmi citlivá na jakékoliv vůně a pachy. Na druhou stranu ale lepší silná vůně deospreje, než několik dní nemytý pot, který známe asi všichni z městských autobusů.

Tak vidíte, vůně nám opravdu dokáží zlepšit, ale také pěkně znepříjemnit život. A nyní se dostávám k té mé milé povinnosti:

Chcete knihu Tajemné cesty parfémů?

Podívejte se na můj Instagram a pod tuto fotku napište, kterou vůni máte nejraději (např. růže, pivoňka, vanilka, citrusy, …) Automaticky tak budete zařazeni do slosování o knihu.  Zúčastnit se můžete do 5.11. 2017. S láskou Simi

2