Jak často a čím si čistím zuby?

 

Možná vás to překvapí, ale na čištění zubů nepoužívám žádné speciální kartáčky přestože nosím rovnátka. Ano, je sice pravda že po první návštěvě zubaře jsem si odnášela plný sáček různých zubních kartáčků a pomůcek, ale postupem času jsem si nechala pouze klasický zubní kartáček a malé mezizubní kartáčky. Nic víc totiž nepotřebujete pokud máte správnou techniku čištění. 
Důležité je mít měkký kartáček a štětinky stejně dlouhé, aby se rovnoměrně dostaly k zubům. Při čistění na kartáček netlačit a být trpělivý a pečlivý. Čištění zubů vyžaduje čas a nelze ho provést během minuty. Dejte si záležet abyste si vyčistili i zadní části okolo stoliček, na které se často zapomíná a následně tam vznikají nepříjemné kazy. Já osobně si čistím zuby v ložnici, kde si k tomu sednu a můžu se tomu věnovat delší čas. Během čištění by vám neměla téct krev z dásní, pokud toto zpozorujete je něco špatně. Buďto technika nebo kartáček.

 

Mně vyhovuje měkký kartáček Curaprox, který se dobře dostane i do těch nejmenších částí vašich úst. Navíc má skvělé barvy a čas od času můžete narazit na limitované edice, jako například tato zamilovaná :).

Pamatujte na to že zubní pasta je pouze nadstandard čištění zubů, největší efekt dělá kartáček sám. Přesto je to právě zubní pasta, která vytváří pocit čistých úst. Já jsem zvyklá na zubní pastu Elmex, která je i pro extrémně citlivé zuby.

Na závěr čištění zubů ještě používám malé mezizubní kartáčky, které se dostanou i na místa kam kartáček nemůže. Dost často se může zdát že už máte zuby čisté, ale díky mezizubnímu kartáčku zjistíte že tomu tak nebylo. Nedám na ně dopustit. Oblíbenou značku nemám, ale používám je ve velikosti 0,45 mm.

 

Díky rovnátkům se mi tedy nezměnil ani kartáček na zuby, ani zubní pasta. Jedna věc se ale výrazně změnila a to je častost čištění zubů. Upřímně? Musím si čistit zuby po každém jídle. Ani né tak kvůli tomu, že by se zuby jinak zkazily, ale spíše kvůli tomu že za rovnátky zůstávají zbytky jídla a to je opravdu nepříjemné. Projevuje se to tak že během jídla skoro nemluvím (pokud ano tak s rukou před pusou protože tam mám s největší pravděpodobností zaháknutý kus špenátu) a po jídle si jdu ihned odskočit zuby vyčistit. Ano, je to otrava ale člověk si zvykne – nic jiného mu nezbývá :). Má to ale i své výhody – udržujete si tak zuby neustále krásně čisté a výrazně si snižujete výskyt zubních kazů. 
Všechny zubní kartáčky i pastu sežete klasicky v drogériích a nebo na Notinu.cz, kde mají super ceny kartáčků Curaprox (o dost levnější než v DMku) a navíc mají i limitované edice, které v drogériích běžně nevídám. Tak se mrkněte, ať vám to čištění zubů jde s úsměvem! S láskou Simi