Akné na zádech a tmavá čokoláda

Zhruba před dvěma lety jsem na zádech začala pozorovat jemné pupínky. V té době jsem pila denně půl litru čerstvě vymačkané mrkvové šťávy a tak jsem si říkala, že jde o detoxikační proces. Měla jsem za to, že se tělo zbavuje veškerých nežádoucích látek a k tomu patří i akné. Nechala jsem to být a neřešila jsem to, přecejen na záda si člověk zas tak moc nevidí. Nemůžu říci, že by mi akné zmizelo, spíše jsem si toho opravdu moc nevšímala. Před pár měsíci jsem to ale začala více pozorovat a opravdu mě to znepokojilo. Přemýšlela jsem, z čeho by to mohlo být a logicky jsem usoudila, že už se o žádný detoxikační proces nejedná, jelikož mrkvovou šťávu už asi půl roku nepiji. Hmmm, takže čím to tak může být. Co z mých denních návyků způsobuje akné? Je potřeba se zamyslet nad tím, co člověk jí a poté zjistit, co z toho to může být.

Jelikož jsem během posledních dvou let vyzkoušela opravdu hodně stylů stravování, tak se to dá těžko zjistit. Když jsem se o svém problému bavila s přítelem, tak se chvíli zamyslel a řekl – “To je jasné, máš to z té čokolády.” A sakra, moje závislost! Je pravda, že během této doby jsem začala jíst pravidelně tmavou čokoládu, aniž bych tomu přikládala nějaký větší význam. Tmavou čokoládu opravdu miluji a mohla jsem na ni pět ódy. Byla jsem schopná dát si jí místo svačiny (cca 40g) a během dvou dnů sníst i tabulku tmavé čokolády. Nejvíce jsem jela na 70%, ale občas jsem si dávala i 78% nebo 90%. Četla jsem mnoho výzkumů které tvrdily, že tmavá čokoláda je zdraví prospěšná, a tak mi to krásně hrálo do karet. Když jsem měla horší den, věděla jsem, že tmavá čokoláda to spraví.

Výhodou mé posedlosti po tmavé čokoládě bylo a je to, že klasická mléčná čokoláda už mi vůbec nechutná. Není tam cítit to kakao, na které jsem si tak navykla a naopak tam hodně cítím cukr. Když nad tím tak přemýšlím, tmavá čokoláda se mi stala opravdu jakousi návykovou látkou, kterou jsem nutně vyžadovala. Na odpočinek, na uklidnění, na oslavu, na žal, zkrátka pořád. Věřím tomu, že tmavá čokoláda opravdu JE ZDRAVÁ, ale uvádí se zhruba 20g. Já jsem ji konzumovala více. A jak je známo, všeho moc škodí, i zdravých věcí. Alkohol je v malém množství také zdraví prospěšný, ale kdo z nás ho zvládne vypít opravdu v tak malém množství? Většinou se to překročí a pak to může mít i smrtelné následky. Takže to znamenalo pro mě zásadní věc – konec tmavé čokolády, alespoň na určitý čas než zjistím, jestli se mi ty záda lepší.

Upřímně jsem se toho opravdu obávala a myslela jsem si, že to nepůjde, ale nějak jsem to nahradila jinou posedlostí – chodím ráno cvičit a meditovat a je mi skvěle :). Od Renaty Lien, kam chodím na čínskou medicínu, jsem dostala doporučení, abych si na pupínky dávala tvaroh, že to krásně stáhne. Také jsem si pořídila čistící tonikum od Vichy*, které si poctivě aplikuji ráno a večer vatovými tampónky. Vichy není jen kosmetika, je založena na vědeckých poznatcích, které sblížily kosmetiku a medicínu. V nedávné době měl přítel nějaké lišeje na hlavě, užíval na to šampón právě od Vichy a krásně se mu to zklidnilo. Takže pevně věřím, že mě Vichy pomůže i na záda. Čistící tonikum užívám teprve týden a už jsou vidět drobná zlepšení. Pevně věřím, že za čas se to spraví úplně.